Društvo Tolmun

Či gong in taj či sta koristna

22. maj 2019    196 ogledov

Či gong in taj či izkazujeta pomembne koristi za ohranjanje zdravja

Navzkrižni pregled vplivov či gonga in taj čija na zdravje potrjuje dejstva, da take oblike vadb prinašajo številne prednosti tako za telesno kot za duševno zdravje. Krepita srce, imunski sistem in dvigujeta splošno kakovost življenja.

Preglednica številnih preverjanj je bila objavljena v uglednem American Journal of Health Promotion v letu 2010 in je vključevala 77 naključno izbranih nadzorovanih poskusov (RCT) pri vadbah či gong ali taj či, ki so bili objavljeni v preverjenih znanstvenih revijah med letoma 1993 in 2007. V študijah je sodelovalo 6.410 udeležencev.

»Ti izsledki so bistveno spremenili naše gledanje in razumevanje potenciala, ki ga ponujata či gong in taj či,« je povedala soavtorica tega pregleda, dr. Linda Larkey iz državne univerze za nego in zdravstvene inovacije.

Sami avtorji pravijo, da ta pregled zagotavlja bazo močnejših dokazov glede zdravja za kosti, za kardio-respiratorno sposobnost, za telesne funkcije, ravnotežje, ravnovesje, kakovost življenja, preprečevanje padcev in številne psihološke koristi.

»Či gong je zelo širok izraz, ki zaobjema dokaj enostavne vaje, ki omogočijo in povečajo pretok in harmonizacijo vitalnih energij,« je povedal dr. Shin Lin, profesor na Centru za integrativno medicino na Kalifornijski univerzi Irvine. Či gong združuje dobrobiti vitalnih energij, premikanja in urjenja. Či gong oblik je več tisoč in nimajo striktnih zahtev.

Taj či je veliko bolj določen glede pravil gibanja in tehnik izvajanja. Osredotočen je na niz zaporednih gibov, ki prehajajo drug v drugega, in zahteva posebno osredotočenje in pomnjenje ter gibanje v točno določene smeri. Taj či ima različno število slik v nizu; od 6, 10, 13, 24 do 108 premikov, ki imajo dolgo zgodovino, več kot 19 generacij.

"Raziskovalne študije, ki so bile pregledane in postavljene v navzkrižni pregled in primerjavo, so pokazale, da so že zelo preproste rutine, ki so bolj praktične za marsikoga, nedvomno pa za testiranje, dejansko nadvse učinkovite za boljšanje zdravja," je dejal dr. Shin Lin. Natančno analiziranih je bilo 27 psiholoških simptomov, 23 obravnav padcev in s tem povezanih dejavnikov tveganja, 19 jih je obravnavalo kardio-pulmonalne učinke in 17 jih je ocenjevalo kakovost življenja. Druge vključene študije so proučevale kostno gostoto, fizične funkcije in imunske odzive. Povprečna starost testiranih je bila 55 let, pri študijah ravnotežja pa je bila povprečna starost 80 let.

Dr. Larkey je omenila, da statistika ne potrjuje točno določenih učinkov neke vadbe na zdravje, vendar pa daje uvid o splošni koristnosti določenih učinkov. Vsekakor pa obstajajo dokaj dosledni in predočljivi dokazi o številnih koristih te posebne kategorije vadbe za širok krog ljudi.

»Či gong in taj či sta vsekakor vadbi, ki prinašata veliko koristi za zdravje, zato bi ju bilo treba večkrat priporočati z  visoko prednostjo, ko izbiramo in se odločamo, kaj bi vadili oziroma ali bi sploh vadili,« je dejal dr. Lin. Četudi preprosti gibi na videz niso 'nič posebnega', so zaradi pravilnega načina izvajanja »nadvse koristni in dobrotvorni za telo in psiho. Najpomembneje pa je, da ne porabljajo telesne energije, temveč jo krepijo in koristno urejajo.«

Vir: American Journal of Health Promotion
Kako se pa tebi zdi? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...