Sabina Š.

Reiki in nespečnost

piše: Sabina Š.
13. september 2024    12 ogledov

Kot poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) urejeno spanje prispeva k temu, da se zjutraj zbudimo polni energije ter dinamično izpeljemo dnevne zadolžitve in smo pri tem lahko primerno telesno dejavni.
Spanje je namreč poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti steber človekovega zdravja, neurejeno spanje pa lahko predstavlja tveganje.

Na NIJZ prepoznavajo spanje kot enega od temeljnih gradnikov zdravja. Spanje vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. 

Raziskave pa kažejo, da Slovenci spimo premalo. Glede na priporočila za odrasle (od 7 do 9 ur spanja dnevno) v Sloveniji dovolj dolgo spi le 33 odstotkov moških in 37 odstotkov žensk med 18. in 74. letom starosti.

Najbolj zaskrbljujoče izstopajo podatki o otrocih in mladostnikih. Zadnja raziskava med slovenskimi mladostniki je pokazala, da le 38,7 odstotka 11- in 13-letnikov in 19,3 odstotka 15- in 17-letnikov med šolskim tednom spi skladno s priporočili, od devet do 11 ur. Spanje je pomemben steber zdravja, tako kot prehrana in telesna dejavnost. Pomaga pri pomnjenju in učenju ter podpira imunski sistem. Slabo spanje med drugim povzroča debelost, ki pri otrocih narašča.

Kaj je spanje?

Spanje je normalen telesni proces, ki telesu in možganom omogoča počitek. Na prvi pogled je spanje varljivo preprosto. Za večino ljudi je treba le udobno se namestiti, zapreti oči in potoniti v spanec. Toda kljub temu, kako preprosto se zdi, je spanje eden najbolj zapletenih in skrivnostnih telesnih procesov, ki jih znanost pozna.

Če ne spite dovolj ali vaša kakovost spanja ni dobra, boste to verjetno vedeli samo po tem, kako se počutite. Brez dovolj kakovostnega spanca vaše telo in možgani ne morejo delovati, kot bi morali. 

Zakaj je dovolj spanja pomembno?

Dovolj spanja ima številne prednosti. Lahko vam pomaga da:

  • manj pogosto zbolevate,
  • ohranite zdravo telesno težo,
  • zmanjšate tveganje za resne zdravstvene težave, kot so sladkorna bolezen in bolezni srca,
  • zmanjšate stres in izboljšajte razpoloženje,
  • razmišljate jasneje in delujete bolje v šoli in na delovnem mestu,
  • sprejemajte dobre odločitve in se izogibajte poškodbam – na primer, zaspani vozniki vsako leto povzročijo na tisoče prometnih nesreč.

Dobre spalne navade

Boljše spalne navade vam lahko pomagajo do dobrega spanca. Navade, ki lahko izboljšajo vaš spanec, vključujejo:

  • odhod v posteljo in vstajanje vsak dan ob isti uri,
  • ohranjanje tišine in primerne temperature v vaši spalnici,
  • izklop elektronskih naprav vsaj 30 minut pred spanjem,
  • Izogibajte se velikim obrokom in alkoholu pred spanjem,
  • izogibajte se kofeinu popoldne ali zvečer,
  • redna vadba in vzdrževanje zdrave prehrane.

Nespečnost in debelost

Študija, ki je vključevala 300.000 ljudi, je pokazala 41-odstotno povečano tveganje za debelost pri odraslih, ki spijo manj kot 7 ur na noč. Nasprotno pa spanec ni bil dejavnik pri razvoju debelosti pri odraslih, ki so spali dlje (7–9 ur na noč).

Dovolj spanja lahko pomaga preprečiti povečanje vnosa kalorij in apetita, do katerega lahko pride, ko ste prikrajšani za spanje. Številne študije so pokazale, da ljudje s pomanjkanjem spanja poročajo o povečanem apetitu, večjem dnevnem vnosu kalorij,  znatnem povečanju lakote, hrepenenju po hrani, velikosti porcij ter vnosu čokolade in maščob.

Koristi reikija za spanje

Kakšne so torej koristi reikija, zlasti ko gre za spanje? 

Umirja misli  

Reiki je lahko podpora za duševne in čustvene stvari, kot je ponavljanje nekega trenutka znova in znova v vaših mislih - z drugimi besedami, utiša vse misli, ki vam preprečujejo spanje.

Lahko olajša nespečnost

Reiki vam lahko pomaga pri težavah z nespečnostjo, saj lahko naredi vaše telo bolj sproščeno in pripravljeno na spanje.

Odpravi neprijetna fizična stanja in bolečine

Tudi če vas mučijo težave na fizičnem telesu – bolečina v križu, razdražen želodec, ipd, lahko po reikiju pričakujete, da boste spali bolj trdno, namesto da bi ležali budni in razmišljali o svoji bolečini ali nelagodju.

Lahko pomaga pri simptomih duševnega zdravja

V avstralski študiji je bilo ugotovljeno, da reiki vedno nudi trajne učinke za nekatere simptome duševnega zdravja, še posebej kot podpora pri delu s stresom, depresijo in anksioznostjo; kar seveda pripomore k kvalitetnejšemu spancu.

Tudi razsikava, izvedena leta 2004 v ZDA,  kaže, da je reiki koristna metoda pri odpravi motenj spanja, ker zmanjša pogostost nespečnosti in izboljša vzorce spanja. Reiki spodbuja tudi fizično/duševno umirjenost zaradi zdravega, stabilnega parasimpatičnega živčnega sistema.

Reiki terapija

Reiki terapija je nežna, neinvazivna metoda, ki se izvaja s polaganjem rok ali na daljavo in vam lahko pomaga doseči vse naštete prednosti. Vsi, ki so se do sedaj poslužili reiki terapij poročajo o boljšem in kvalitetnejšem spancu, ki jim je prinesel mirnejše življenje, boljše počutje in pomoč pri izgubljanju odvečne teže. Več o reiki tarapijah si lahko preberete tukaj

Če pa bi se reikija želeli naučiti sami, vabljeni na tečaje reikija 1. stopnje – več tukaj

 

Deli svoje mnenje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Teme:
Nalagam...