Klinčki so posušeni, neodprti popki zimzelenega drevesa. V naših krajih jih večinoma poznamo kot dodatek h kuhanemu vinu. Dobro je vedeti, da jih drugod po svetu uporabljajo tudi pri pripravi zelenjavnih jedi in slaščic. Jedem dajo svežo in rahlo pikantno aromo. Ajurveda jih že tisočletja uporablja pri zdravljenju številnih težav. Sama jih redno dodajam sladicam in glavnim obrokom v manjših količinah, nekajkrat na teden. Tako postopoma uporabljam njihove zdravilne učinke.
Klinčki imajo številne zdravilne učinke:
- delujejo antiseptično, protiglivično, analgetično in protivirusno;
- pospešujejo cirkulacijo, prebavo in presnovo;
- delujejo na širok spekter bakterij in glivic, tudi na Candidoalbicans;
- delujejo proti vetrovom, napihnjenosti in slabosti;
- čistijo kri in delujejo antioksidativno;
- pomagajo uravnavati krvni sladkor;
- delujejo pri kongestiji sinusov in bronhijev;
- eterično olje se uporablja pri ustni higieni in za masažo bolečih mišic.
Recepti za različne težave:
- Pri zobobolu nanesemo kapljico eteričnega olja, razredčeno s kapljico kokosovega olja, neposredno na zob ali žvečimo cel klinček. Zobobol bo v nekaj minutah minil.
- Pri prehladu in kašlju dva- do trikrat dnevno užijemo ščepec mletih klinčkov v žlički medu.
- Ob težavah s kandido jih redno uživamo v hrani ali čaju vsaj en mesec.
Za domačo uporabo svetujem klinčke v kosu ali prahu, lahko pa si omislite tudi olje. Klinčki se dobro mešajo z drugimi ajurvedskimi začimbami, torej s cimetom, lovorjem, črnim poprom, kurkumo, kumino in koriandrom.
Klinčki učinkujejo na doše tako, da znižujejo doši vata in kapha in zvišujejo došo pitta. To pomeni, da če je v našem telesu prisotna odvečna doša pitta, je bolje, da se jim izognemo. Na ajurvedskem svetovanju, ki vključuje pregled osmih dejavnikov zdravja in pulz diagnozo, boste dobili informacije, kakšne konstitucije ste, kar vam bo pomagalo pri izbiri najustreznejše hrane zase.