Danes so trgovine polne dezodorantov in perspirantov, ki ponujajo 100-odstotno uÄinkovitost, dolgotrajno svežino in obljube, da se ne bomo potili tudi do 24 ur. A ti izdelki imajo najmanj dve kljuÄni težavi. Prva je ta, da dezodoranti, ki prepreÄujejo potenje in jih pravzaprav imenujemo antiperspiranti, onemogoÄajo izloÄanje strupenih snovi iz telesa, kar za telo nikakor ni naravno in dobro. Druga pa je ta, da lahko vsebujejo alkohole, antimikrobna sredstva, umetne parfume in aluminijeve spojine, ki so lahko koži in zdravju Å”kodljive, Å”e posebej, Äe jih nanaÅ”amo na nežno, sveže pobrito kožo pod pazduhami.
A dobra novica je, da nas narava ni pustila praznih rok. Aromaterapija in aroma kozmetika nam namreÄ ponujata kar nekaj naravnih, preprostih, uÄinkovitih in prijetno diÅ”eÄih reÅ”itev ā dezodorantov, ki jih lahko naredimo sami doma. Za osnovo lahko vzamemo hladno stiskana olja in masla ter hidrolate oz. cvetne vode, ki jih nadgradimo s kombinacijo izbranih eteriÄnih olj. Pomembno je, da izberemo sestavine, ki:
Ā·Ā Ā Ā Ā Ā Ā Ā Ā delujejo protimikrobno, da zavirajo razmnoževanje bakterij in s tem razvoj neprijetnega vonja,
Ā·Ā Ā Ā Ā Ā Ā Ā Ā delujejo protivnetno, da pomirijo kožo in je ne dražijo, Å”e posebej, Äe ga uporabljamo po britju
Ā·Ā Ā Ā Ā Ā Ā Ā Ā deodorantu dajo prijeten vonj po naÅ”em okusu in/ali hkrati tudi same delujejo kot dezodorant
Med olji in masli se najbolje obnese deviÅ”ko, hladno stiskano kokosovo maslo, ki ima protimikrobno delovanje in hkrati Å”e izredno prijeten vonj, hladno stiskano sezamovo olje iz nepraženih sezamovih semen, za tiste, ki vam prijajo moÄnejÅ”i, bolj zeliÅ”Äni vonji, pa je odliÄnaĀ izbira olje aleksandrijskega lovorja. Zelo uÄinkovito je tudi olje indijske melije oz. neem, ki pa ima izredno moÄan in malce neprijeten vonj, zato se ga dodaja le v manjÅ”ih koliÄinah.
Za protibakterijsko delovanje boste odliÄno poskrbeli z eteriÄnimi olji Äajeve mirte, niaoulija in grenivke, že sama po sebi so kot dezodorant odliÄna limonska trava, rožna pelargonija in vetiver, za nego nežne kože pod pazduho pa lahko poskrbite z eteriÄnim olje sivke ali kamilice. Za odiÅ”avljanje lahko izbirate tudi med eteriÄnimi olji sladke pomaranÄe, petitgraina in ciprese.
Oljni dezodorant
- 10 ml kokosovega masla ali olja aleksandrijskega lovorja
- 1 kapljici eteriÄnega olja rožne pelargonije
- 3 kapljici eteriÄnega olja Äajeve mirte
Äe imate raje dezodorante v razprÅ”ilu, je lahko odliÄna osnova za dezodorant hidrolat. Hidrolat rožne pelargonije ali virginskega nepozebnika lahko kot deodorant uporabite kar samostojno. Äe želite moÄnejÅ”ega, dodajte Å”e izbrana eteriÄna olja. EteriÄna olja niso topna v vodi, zato jih je bolje raztopiti v alkoholu, saj tako ne bodo dražila kože, jo pa zato lahko malce izsuÅ”ijo. Da bi jo Äim manj, vam priporoÄam, da namesto navadnega alkohola izberete kar vodko.
In kako dezodorant pripravite?
V temno stekleniÄko najprej kanite izbrana eteriÄna olja, zaprite in posvaljkajte med dlanmi, da se premeÅ”ajo. Nato dodajte osnovno olje ali maslo, zaprite in ponovno posvaljkajte. Deodorant nanesite s prsti in dobro razmažite oz. vtrite. Pri dezodorantu v razprÅ”ilu v temno stekleniÄko kanite izbrana eteriÄna olja, zaprite in posvaljkajte, da se premeÅ”ajo. Nato dodajte vodko, ponovno zaprite in posvaljkajte, da se eteriÄna olja raztopijo. Na koncu dodajte Å”e hidrolat(e), zaprite in dobro pretresite. Hranite ga na suhem, temnem in hladnem mestu.
Uživajte v igranju, vonjih in svežini!