Andrej Pešec

Spoštovanje je temelj odnosov

15. december 2021    269 ogledov

Nekaj, kar najbolj oplemeniti naše odnose je sprememba govora. Uporaba pozitivnih, resničnih in smiselnih besed kreira krasno, domačo atmosfero, ljudem okrog nas in nam samim pa vliva radost in entuziazem. 

Moj dedek je rad rekel: „Najprej se bomo zmenili, nato pa po tako, kot bom jaz rekel.“ V upravah, podjetjih in tudi domovih nek red seveda  mora biti, no zelo zdravo je razumeti in dojeti, da je „živeti, kot si želiš sam, ni sebično, ampak edino smiselno; sebično pa je pričakovati, da bodo drugi živeli, kot pričakujemo mi.“

Mladim smo dolžni (z zgledom) pomagati razviti močne korenine in krila ter iz njih ne delati naših ekspanzij, ampak samostojne, avtentične dobrotnike vseh in vsega. 

„Prijatelj vseh“ kot nekateri kličejo Pedra Opeko, lahko postane moto tudi za nas. Četudi so drugi do nas ostri in hladni, jim ni treba vračati enako. Od takšnih se umakni in jim želi vse dobro z drugega brega reke, čas pa preživljaj s podobno mislečimi, intenzivno pa se uči od naprednejših. 

Občudujem družbo plemenitih, srčnih in dobronamernih oseb, ki v vsakemu vidijo dobro in se postijo od izgovorov in pritoževanja. Ko sem Hare Krišna meniha vprašal, zakaj pri jedi ne koristi kazalca, mi je odgovoril: „Da se še pri jedi trikrat na dan spomnim, da nimam kaj kazati na druge s prstom.“ Tudi sam sem imel posebej v mlajših letih hude težave z revmatiizmom, ki so se zahvaljujoč pomoči zdravnikov in osebja ter celostne spremembe načina življenja bistveno izboljšale. Opazil sem celo, da ko sem ko čebelica (ki išče in misli dobro), in ne kot muha, pozitivno pozna celo na zdravju. Resnično. Vsaka naša misel in čustvo namreč vpliva tudi na naše telo. Samo pomislite na pico, torto, palačinke ali čokolado in hitro se v ustih pojavi – slina. 

Spoštovanje je temelj odnosov

Kjer ga ni in kjer se posega v svobodno delovanje odraslih posameznikov, je treba narediti korak nazaj v takšnih odnosih. Nihče nima pravice biti brezobziren do nas, ne glede na to, kdo je, drugi pa se bodo do vas obnašali tako, kot se obnašate sami do sebe. Imeti se rad pa ne pomeni biti ponosen, ampak preprosto živeti svoje življenje, si vzeti čas za regeneracijo in tudi v teh čudnih časih nadaljevati z inteligentnim doprinašanjem svetu. Vsak po svoje. 

Kaj nas navadno najbolj moti pri drugih?

Tisto, kar nas moti na sebi. Kdaj v drugih vidimo le najslabše? Ko jih želimo usmerjati po svoje. Kdaj pa v drugih vidimo le najboljše? Ko jim želimo asistirati, pomagati, dajati. Inteligentno. Nekdo, ki se nauči natančno poslušati in skrbeti za druge, lahko postane izjemno cenjen, spoštovan in koristen. Če druge natančno poslušaš, lahko točno veš, kdo so in kaj potrebujejo. Poslušanje je izjemno podcenjeno.

Dobrota ni sirota. Dobrota je edina smiselna reč. Treba pa je biti dober primerno, glede na okoliščine. „Vse smo ti dali, ti pa nam sedaj takole vračaš ...“, radi rečejo starši. To ni bilo dajanje, ampak biznis ozitoma najverjetneje razvajanje. 

Zakaj se največ prepiramo ravno na dopustu, na sedminah in v mrliških vežicah pa so sorodniki zelo povezani in skrbni? Ker na dopustu drug drugega skušajo uživati, na dopustu pa služiti. Ljubiti pomeni služiti, kar pa je dobro za nas, je morda strup za nekoga drugega. Ključno je spoznati tudi razlike v ženski in moški miselnosti. Le te sem opisal v knjigi Ženske in moški. Ko je srečna ženska, so srečni vsi ... In obratno ... Moški podobno recimo zelo rad poskrbi za žensko, ne želi pa tega storiti, če ona to pričakuje od njega in ga kot komandant Stane usmerja sem in tja ... Kdaj pa se mu to zgodi? Ko rahlo ali pa precej ignorira celostni, predvsem čustveni in duhovni razvoj. 

Zavedati se je torej treba zlatega pravila odnosov: z drugimi ravnaj ne kot želiš, da drugi ravnajo s teboj, ampak tako, kot drugi želijo, da ravnaš z njimi.

Drugi temelji odnosov so sprejemanje, strponost, zaupanje, odpuščanje …

Ne pozabite pa nečesa: služba je služba, družba pa je družba. V službi vlada tekmovalno okolje, zato se tam čustveno ne vpletajte in ne pričakujte miru in harmonije, prizadevajte pa si, da ju vzpostavite doma.  

Ljudje smo na različnih nivojih zavesti (t.i. gunah). Preuči to znanje in postani mojster odnosov. Izogibaj se zavistnim in zlonamernim, čim več časa pa se druži s podobno mislečimi in naprednejšimi od sebe. Na planetu nismo sami. Ljudje smo varuhi, in ne gospodarji planeta. Tudi živali so naši bratje in sestre. Tu smo, da jih zaščitimo, tako kot vse mlajše in šibkejše. Sveti Frančišek je pesmi pisal celo naravi, Luni, Soncu ... 

Ko začneš pravilno skrbeti za vse okrog, avtomatično postaneš v vseh vidikih preskrbljen s strani višje sile, vesolja, Boga, tako se nimaš nikdar česa bati. Samo naprej. Najlepše pa je vedeti, da za čudežno ureditev odnosov niti ne potrebujemo sodelovanja nikogar drugega – dovolj je, da sami inteligentno opravimo svoje.

Deli svoje izkušnje! 1
  Podaj svoj komentar in prejmi na svoj račun 3 žarke (za tvoj 1. komentar)!
Kristina
  komentiral 2 leto nazaj
Lepo in posteno branje. Hvala.
Nalagam...