Velikokrat sem že dobila vprašanje, zakaj vizualizacija ne deluje vedno? In moram priznati, da sem se to včasih spraševala tudi sama.
Razlogov zakaj vizualizacija ne deluje je več. A eden vsekakor izstopa in to so čustvene blokade. Prav te so največji »krivec«, da vizualizacija ne deluje. Pa ne le vizualizacija, temveč tudi afirmacije. Ali so v našem telesu čustvene blokade, ki nam preprečujejo materializacijo vizualiziranega, je pravzaprav mnogo lažje odkriti, kot se zdi na prvi pogled. Naše telo in tudi um nam namreč na čudovit način sporočata, kadar z vsebino vizualizacije nismo popolnoma usklajeni.
Svojo izkušnjo z vizualizacijo srečnega in ljubečega partnerskega odnosa, ki se kljub moji vztrajnosti ni in ni materializiral, sem že omenjala. Spominjam se, da se je vprašanje zakaj vizualizacija ne deluje, takrat kar pogosto motalo po moji glavi. Čeprav mi je telo ves čas zelo jasno in glasno sporočalo odgovor, ga nisem slišala.
Ne le telo, temveč tudi naš um, nam zelo glasno sporoča, kdaj smo s tistim, kar vizualiziramo v celoti usklajeni.
Zato, kadar uporabljamo vizualizacijo, prisluhnimo svojemu telesu. Napetost, neprijetni občutki, rahla bolečina ali pekoč občutek, običajno v predelu trebuha, prsnega koša ali grla, lahko pa tudi v drugih delih telesa, nakazujejo, da delovanje vizualizacije omejujejo čustvene blokade, ki so lahko povezane s preteklimi neprijetnimi izkušnjami ali s strahovi in skrbmi za prihodnost.
Vse misli dvoma, skrbi in strahu, ki se pojavijo med vizualizacijo, prav tako nakazujejo na obstoj čustvenih blokad. Če globoko v sebi dvomimo v možnost uresničitve ali če verjamemo, da smo nevredni uresničitve naših želja, bodo rezultati našega truda slabi. Vizualizacija bo tako mnogo bolj učinkovita, ko bomo s tistim, kar vizualiziramo, tudi resnično usklajeni. Zato poskrbimo najprej za odpravo čustvenih blokad. Pri tem je zelo učinkovita metoda HSE (Human Software Engineering), ki sem jo za odpravo blokad uporabila tudi sama.
Drugi razlog zakaj vizualizacija ne deluje so nejasno postavljeni cilji oz. ne dovolj jasno definirane želje. Če niti sami ne vemo, kaj si v resnici želimo, potem bomo to seveda težko vizualizirali. Zato je pomembno, da si vzamemo čas in razmislimo, kam si sploh želimo priti ter se uskladimo sami s seboj do te mere, da bomo na svoj izbrani cilj ali željo lahko pomislili brez kančka dvoma oz. spraševanja ali je res to tisto, česar si želim.
Kaj storiti, ko ne vemo natančno česa si želimo?
V tem primeru se lahko poslužujemo le vizualizacije občutkov, kar pomeni, da se osredotočimo na končni rezultat v obliki občutkov. Vprašajmo se, kako se želim počutiti, nato pa za lažje vživljanje v te občutke v spomin prikličimo dogodke ali situacije iz preteklosti, ki nas navdajajo z želenimi občutki. To je bil način, ki se ga uporabila pred 8 leti, ko sem iskala zaposlitev in takrat je vizualizacija delovala resnično hitro, o čemer sem že pisala.
Vživljanje v »končne« občutke oz. osredotočenost na končni rezultat s seboj nosi tudi določene prednosti. Univerzumu namreč omogoča, da kreira najbolj optimalno pot za dosego našega cilja, saj se nam v nasprotnem primeru pogosto dogaja, da se osredotočimo le na eno in se posledično ne odpiramo za vse ostale možnosti, ki bi nas prav tako lahko »pripeljale« na želeno destinacijo.
Ne pozabimo tudi, da vizualizacija ni le razmišljanje o izpolnitvi želje, temveč je pomembno, da se vživljamo v občutke, ki jih bomo občutili, ko bo naša želja uresničena. »Osredotočite se na to, kako se želite počutiti, ne na to, kako boste to počutje dosegli,« je misel neznanega avtorja, ki čudovito povzame bistvo vizualizacije.
Kako dolgo izvajati vizualizacijo?
Verjamem, da je potrebno vizualizacijo izvajati tako dolgo, dokler se ob misli na želeni rezultat ne bomo počutili res udobno, dobro, predvsem pa samozavestno in z vero, da bo rezultat v naše življenje prišel ob za to pravem času. Dokler vizualizacijo izvajamo le zato, da bomo z njo končno že dosegli želeni rezultat, ta ne bo učinkovita. Če jo izvajamo z nepotrpežljivostjo in dvomom v njeno učinkovitost, rezultata prav tako ne bo, ne glede na to, kako dolgo jo bomo izvajali. Ko enkrat dosežemo prej omenjene občutke in zaupanje v to, da se bo rezultat pokazal ob za to pravem času, z vizualizacijo lahko prenehamo.
Ne glede na to kako dolgo jo izvajamo, pa bodimo odprti za navodila naše intuicije, ki nam bo ponujala ideje s katerimi lahko pridemo do želenega cilja. Sledimo jim in bodimo aktivno. Samo vizualizacija brez naše akcije namreč prav tako ne bo dala želenega rezultata.