Klavdija Verlak

Veste, koliko vlog igrate v življenju?

25. januar 2021    494 ogledov

Ali kdaj preštejete, koliko vlog igrate v življenju? V programu Pogled vase je to naša prva naloga. Vsi udeleženci so presenečeni, ko ugotovijo, koliko vsega počnejo, včasih tudi istočasno, pa se tega spoh ne zavedajo. Največkrat se jim zdijo vloge samoumnevne. Tako pač je. Vse to bi bilo super, če ne bi hkrati od svoje okolice pričakovali priznanja za svoje delo. Se tudi sami kdaj tako počutite?

Pohvala

Pred kratkim sem slišala spodnji stavek: »Normalno je, da si želiš priznanje, to je za nas sesalce normalno. Tako smo naravnani. Potrebujemo pohvalo in priznanje s strani družbe v kateri živimo. Če bi bili vedno čisto brez priznanja, ne bi zgradili osnovnega občutka pripadnosti. Tega pa potrebujemo, da lahko živimo.«

Pomislite, kako otroka učimo hoditi, jesti, kako ga odvajamo od plenic ... vse, kar naredi nagradimo – s pohvalo, priznanjem, ki ga pokažemo s celim telesom. Naše navdušenje nad malim osebkom, ki osvaja nove veščine, je pristno in iskreno. Tako mu dajemo občutek, da je za nas pomemben, da spada in da ima svojo vlogo v življenju – znotraj družine in širše družbe. Ko odraščamo, je odkritega kazanja navdušenja nad našimi uspehi veliko manj, kajneda? Začne se veliko več kritike in pohvale smo vedno manj deležni. S tem se je lahko zmanjšal tudi naš občutek lastne vrednosti in pomembnosti. 

Občutek lastne vrednosti

Pomanjkanje občutka zdrave lastne vrednosti je najpogosteje razširjen svetovni virus. Ko sem raziskovala ozadje lastne vrednosti, me je presenetil podatek, da ima kar 85%[1] ljudi na svetu nizko lastno samopodobo. Simon Sinek v enem od svojih govorov pove, da če ste stalno kritizirani in v življenju nimate močne protiuteži pohvale, boste iz zdravo samozavestnega človeka sčasoma postali čovek, ki se ne ceni. Pove tudi, da ko ste enkrat na tleh, potrebujete veliko, veliiiko pohvale in zagotavljanja, da ste ok tudi, če naredite napako, da svojo samopodobo povrnete.
 
Pohvala torej je pomembna. Dati jo moramo znati sami – sebi in drugim. Znati jo moramo tudi slišati in sprejeti brez lažne skromnosti. Kje torej pride do težave?

POTRJEVANJE SEBE

Normalno je torej, da si želimo pohvale. Kar ni priporočljivo je, da jo hočemo za vsako ceno. Pretirana potreba po pohvali in priznanju izhaja iz strahu pred osamljenostjo, nepotrebnostjo, vsem tistim, kar nas naredi del družbe v kateri živimo. Želimo si mesto v tej družbi, saj nam to daje smisel v življenju. Težava nastopi takrat, ko želimo ugajati pretirano. Ko bi za to, da nas potrdijo, priznajo, pohvalijo, nam dajo titulo, denar, ..., naredili kar se od nas zahteva in še več. Ko pozabimo na svoje vrednote in potrebe. Težava nastopi takrat, ko sami ne vidimo svoje vrednosti, ki jo prispevamo k družbi v kateri živimo. Ko postanemo samoumnevni.

Kako torej najti ravnovesje?

Ravnovesje najdemo tako, da najprej prepoznamo, kje smo s svojim občutkom lastne vrednosti. Da »preštejemo« svoje vloge in ugotovimo, kako se v njih počutimo. Če so v nas občutki zamere, težine, strahu, plašnosti, pretirane navezanosti na ljudi, pretirane skrbnosti za druge, slaba vest, ko čas namenimo sebi, stalna želja, da bi nekam spadali, potreba po tem, da vse naredimo tako, da bodo okrog nas vsi zadovoljni – potem je čas, da pogledamo vase. Za začetek spoznajte vloge, ki jih v življenju igrate. Ta vaja je zelo zanimiva. Daje šokantne rezultate. 
 
Pridružite se mi 11.2.2021 ob 20.00 na brezplačni zoom delavnici Vloge, ki jih igrate v svojem življenju in spoznajte, kar je spoznala Nataša, ki je to nalogo naredila:

»Raziskovala sem lahko svoje vloge, kaj v posamezni vlogi počnem. Koliko vlog na dan sploh igram. Ko sem to dejansko zlila na papir in pogledala, sem si samo rekla: "Nataša, ti si carica." Koliko je to opravil, ki jih naredim a jih niti sama ne opazim. Le kako bi lahko potem od nekoga pričakovala priznanje zanje, če si ga niti sama ne dam?”

Brezplačna delavnica bo potekala v Zoom učilnici, prejeli boste tudi delovne liste, napotke in navodila, kako se naloge lotiti.

Prijavite se na dogodek TUKAJ.
 

Vir: 85% of the world's population is affected by low self-esteem. Source: The self-esteem book, Dr. Joe Rubino.
Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...