V prvem delu smo se ukvarjali z dekorativno aroma svetilko, ki je več, kot samo okras in s kopelmi, ki so lahko koristne in prijetne tudi v boju s prehladom. Tokrat pa si poglejmo kako lahko iz mazila naredimo več in kako posodobimo inhalacije.
Balzam za odpiranje dihalnih poti
Njegova prednost je v tem, da ga lahko nosimo s seboj in uporabimo kjerkoli. Zaradi nanosa na kožo deluje tudi dolgoročno. Uporabimo ga, za mazanje po prsnem predelu ter na predelu med lopaticama.
Uporabimo lahko že narejen balzam brez eteričnih olj, ki ga malo segrejemo in dodamo eterična olja. Lahko pa si naredimo enostaven osnovni balzam. Po ustaljenem postopku zmešamo 1 g voska in 10 g osnovnega olja (npr. sončničnega, oljčnega). Ko se ohladi na 40 stopinj, dodamo ca. 15 kapljic eteričnih olj:
7 kapljic čajevca (razkužuje, preprečuje širjenje okužb, deluje antivirusno, antibakterijsko)
5 kapljice sladke pomaranče (razkužuje, pomirja, osvežuje zastalo energijo)
3 kapljice rožmarina (pomaga blažiti kašelj, deluje antibakterijsko in pomaga pri infekciji dihal)
Inhalacije
Spomnim se inhalacij iz otroštva. Lonec vode, 2 pesti kamilice in inhaliranje pod deko – prav travmatično. No, stvar lahko tudi poenostavimo. Zavremo 1-2 litra vode, dodamo 1 kapljico eteričnih olj in inhaliramo – nagnemo se nad posodo in vdihavamo. Čez en minut dodamo še eno kapljico eteričnega olja, pri čemer lahko uporabim isto eterično olje ali pa drugo, ter ponovno inhaliramo. Tako nadaljujemo do 7 ali 8 kapljic. Uporabljamo seveda eterična olja, ki delujejo protiprehladno, razkuževalno, antibakterijsko.
InhalaHije so učinkovit način lajšanja prehladnih težav.
Seveda moramo pri delu z eteričnimi olji poznati tudi opozorila povezana z določnim eteričnim olje, še posebej, če delamo za zdravstveno občutljive ljudi in za osebe, ki imajo težave npr. s pritiskom, jetri, depresijo ipd.