Zavod  Damodar

Terapevtski pomen pravljic za otroke

12. december 2023    181 ogledov

Pravljice lahko služijo kot učinkovito terapevtsko orodje za spodbujanje čustvenega in psihološkega razvoja otrok. V tokratnem prispevku predstavljamo osem terapevtskih učinkov, ki jih imajo pravljice na otroke:

  • Izražanje in predelovanje čustev: Pravljice ponujajo otrokom varno okolje, v katerem se lahko soočijo s svojimi čustvi. Prek likov in dogodkov v zgodbah se otroci lahko povežejo s svojimi notranjimi izkušnjami, se izrazijo in na ta način predelajo svoja čustva.
  • Identifikacija z liki: Liki v pravljicah lahko otrokom služijo kot vzor ali ogledalo, skozi katerega se lahko identificirajo in razumejo svoje lastne izkušnje. Prepoznavanje sebe v likih jim lahko pomaga pri soočanju z izzivi in ​​težavami ter jim daje občutek, da niso sami.
  • Krepitev samozavesti: Mnoge pravljice prikazujejo junake in junakinje, ki premagujejo ovire in se spopadajo s težavami. To lahko otrokom pomaga razvijati občutek samozavesti in prepričanja v lastne sposobnosti za premagovanje težav v njihovem lastnem življenju.
  • Razumevanje in obvladovanje strahov: Pravljice pogosto obravnavajo teme, kot so pošasti, čarovnice ali nevarnosti. Otrokom ponujajo priložnost, da se soočijo s svojimi strahovi v varnem okolju ter se jih naučijo obvladovati in premagovati.
  • Razvijanje empatije: Pravljice lahko spodbujajo razvoj empatije pri otrocih, saj jim omogočajo, da se vživijo v občutke in izkušnje drugih likov. To jih uči sočutja, razumevanja in sprejemanja različnih perspektiv.
  • Učenje življenjskih lekcij: Pravljice pogosto vsebujejo moralne in etične lekcije, ki lahko otroke naučijo pomembnih vrednot, kot so poštenost, pogum, prijateljstvo in odgovornost. Te lekcije jim pomagajo razvijati notranje usmerjanje in moralni kompas.
  • Spodbujanje domišljije in kreativnosti: Pravljice spodbujajo otroško domišljijo in kreativnost ter spodbujajo razvoj ustvarjalnega razmišljanja. Otroci se lahko vživijo v čarobne svetove pravljic in si predstavljajo nove možnosti in rešitve.
  • Pomoč pri prepoznavanju in reševanju težav: Pravljice pogosto vključujejo zgodbe, v katerih liki rešujejo težave in premagujejo ovire. Otroci se lahko naučijo prepoznavati težave, razvijati strategije reševanja problemov in se spoprijeti s svojimi lastnimi težavami.

Pravljice otrokom poleg tega ponujajo tudi bogat in domišljijski svet, ki spodbuja kognitivni, čustveni in socialni razvoj. Prinašajo priložnosti za učenje, rast in raziskovanje temeljnih vidikov človeške izkušnje.

Kako se pa tebi zdi? 1
  Podaj svoj komentar in prejmi na svoj račun 3 žarke (za tvoj 1. komentar)!
Irena
  komentiral 11 mesec nazaj
Hvala.
Nalagam...