Maja R. Mihovec

Še o barvi mila

23. november 2016    287 ogledov

V prvem delu smo omenjali soli, sladkorje, zdravilne rastline in gline za obarvanje mila s takimi, res naravnimi sestavinami. Danes poglejmo še področje uporabe semen, začimb, kave, kakava. Možnosti pa je prav gotovo še veliko.

Semena

Zdrobljena semena sončnice, maka, bučna semena dodajo rahel piling efekt in pa nekaj barve. Podobno bo deloval tudi koruzni zdrob. Odlično piling milo dobimo s kombinacijo gline, ustreznih eteričnih olj za pospeševanje cirkulacije in grobim dodatkom za piling, kot so zdrobljena semena ali zdrob. Glina razstruplja, zdrobljena semena delujejo mehansko, eterična olja pospešujejo cirkulacijo in tudi razstrupljajo. Seveda pa brez dela in miljenja ne bo rezultata.

Prozorno in belo milo s pomarančo

Zelo dobro barvo pusti kurkuma, vendar pa je barva močna in lahko pusti obarvano površino. Podobno barvo sicer dosežemo tudi s curryjem. Za rdeče odtenke uporabimo mleto papriko, za zelene pa koprivin čaj ali peteršilj. Oranžno barvo bi sicer dala tudi zmleta pomarančna lupina, medtem ko bo limonina lupina milo obarvala rumenkasto.

Čokoladno milo: Kava in kakav

Oboje obarva naše milo v lepi kavni oziroma čokoladni rjavi barvi. Dodana kava deluje tudi kot piling, medtem ko pravi kakav kožo neguje in razvaja. Kakav se dobro kombinira s kakavovim maslom, ki ga uporabimo v osnovnem receptu za milo in eteričnim oljem sladke pomaranče.

 Milo lahko sicer poizkušamo obarvati tudi z različnimi intenzivnimi sokovi in čaji, kot je npr. sok pese, korenčka, borovnice, hibiskusov čaj. Morda nas tukaj čaka presenečenje – milo je namreč bazično, sokovi pa kisli, tako da zna barva presenetit.

Seveda obstajajo tudi jedilne barve, ki prav tako pustijo zelo intenzivne odtenke in še posebne barve za barvanje mila.

Skratka glede obarvanja trdega mila z naravnimi sestavinami imamo res ogromno možnosti. In ne dobimo samo barve. Ti dodatki pogosto vplivajo tudi na teksturo milo, na tvorjenje pene in ustvarijo posebne negovalne efekte.
Teže je obarvati tekoče milo, če ne želimo uporabiti umetnih barvil. Osnovna barva mila je zlato rumena in jo že zato težko spremenimo v kakšno drugo intenzivno barvo. Ampak kot rečeno, osnovna funkcija mila je, da se z njim lahko umijemo …

Kaj pa količina dodatkov za barvo?

Tukaj se držimo načela »po občutku«. Posušeni lističi so bolj za površinsko posipanje. Višek lističev bo tako ali tako odpadel. Glino dodajamo počasi in sproti opazujemo kaj se dogaja z intenzivnostjo barve. Prav tako smo pozorni pri dodajanju kave, kakava in začimb. Teže pravo razmerje določimo pri dodajanju sladkorja in soli, ter pri semenih, saj v fazi izdelave mila ne moremo vedeti kakšen bo učinek.

Ampak začnemo lahko takole nekako, če imamo približno 1 kg mila dodamo: 1 žlico soli, 1 do 3 žlice zdrobljenih semen, pol žlice sladkorja ali medu.  Spremljamo rezultat, kakšno milo je nastalo, kako smo zadovoljni z njegovim delovanjem in recepturo naslednjič spremenimo, če je potrebno.

Kako se pa tebi zdi? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...