Polona Plešec

Razlika med hipnozo in joga nidra meditacijo

9. november 2024    126 ogledov

Naj tvoj um postane tvoj najboljši prijatelj

Naš um pomembno vpliva na naše počutje. Lahko je naš najboljši prijatelj ali naš najhujši sovražnik. Um, ki je jasen in osvobojen povzetih omejujočih miselnih vzorcev in avtomatizmov ima neskončen potencial za kreacijo česarkoli. S takim umom vstopiš v svojo polno moč. Namen jogijskih praks je, da to dosežemo in da naš um postane naš najboljši prijatelj in zaveznik. 

Spremenjena stanja zavesti

Danes narašča zanimanje za povečanje moči uma z vstopom v spremenjena stanja zavesti. Za spremembe na nivoju zavestnega uma je potrebno veliko volje in časa. Podzavestni in nezavedni um pa sta bolj prilagodljiva, hitrejše in lažje ju je spremeniti. Te spremembe so tudi globlje in vplivajo na delovanje zavestnega uma. To nam omogoča hitre in učinkovite spremembe, za katere bi sicer potrebovali leta.

Različne meditacije in praksa Joga Nidre, ki spreminjajo naša stanja zavesti obstajajo že tisočletja. Mantre, mudre, različne dihalne tehnike in podobno pripeljejo osebo v spremenjena stanja zavesti, kjer lahko zavestni um zaobidemo. Tukaj lahko naredimo želene spremembe na ravni telesa in uma in celo presežemo telo in um, da spoznamo pravo Sebstvo – trajno prisotnost, ki smo onkraj uma. Sanskrtski pomen besede “joga” je “združitev”. Namen vseh praks joge in meditacije je izkušnja popolne združitve telesa in uma z vseobsegajočo celoto.

Meditacija je širok pojem

Meditacijo lahko opredelimo na različne načine in se uporablja v različnih tradicijah z namenom doseganja stanja mirnosti v umu – včasih zato, da se povežemo z Bogom, Vesoljem, virom ali višjo silo, odvisno kaj je komu blizu. Meditacija je hkrati stanje in praksa. Meditacijo izvajamo, da dosežemo stanje meditativnosti.

Namen Nidra meditacije, ki jo sama izvajam in učim je večplasten:

1.) Na splošno se meditacija začne z učenjem tega, da pripeljemo telo in um na isto mesto ob istem času. Ne pa, da smo fizično prisotni nekje, v mislih pa tavamo ali v preteklosti ali v prihodnosti. S pomočjo vodene prakse ali dihalnih vaj pripeljemo naše zavedanje in pozornost v sedanji trenutek, kjer se prizemljimo.


2.) Sčasoma tehnike meditacije, kot je osredotočanje na dele telesa ali na dihanje, vodijo do transcendentnega stanja – onkraj same tehnike. Tukaj se premaknemo iz prakse meditacije v stanje meditacije. Brez napora počivamo kot nebo (kot ozadje brez sodb) in dovolimo oblakom (našim mislim in vsemu, kar se dogaja v naših življenjih), da prehajajo mimo.


3.) Po Patanjalijevih Yoga Sutrah je končni cilj meditacije samadhi, kjer se individualna zavest zlije v eno. Za trenutek se občutek individualnosti, osebnosti, misli ali spominov raztopi v enosti. Ko nas ne vodi um in potihne v ozadje, lahko nastopi globoko zdravljenje, pomlajevanje in obnova.


Joga Nidra je vrsta meditacije

Joga Nidra je izjemno močna oblika meditacije. Njeni začetki segajo v starodavno Indijo. Njen namen je odpraviti negativna prepričanja, čustva, misli in preteklost, ki živi v našem umu in telesu, ter s tem odpraviti tako telesne kot duševne izzive, kot so npr. depresija, anksioznost, post travmatska stresna motnja…

Razlike med Joga Nidro in tradicionalno meditacijo:

1.) Namesto sede poteka leže

Tradicionalne meditacijske prakse se običajno izvajajo sede, z namenom povečanja zaznavanja in intuicije ter usmerjanja naše pozornosti in zavedanja. Joga Nidra se izvaja leže in v spremenjena stanja zavesti vstopimo medtem, ko telo počiva (zavestno ga uspavamo), naše zavedanje pa je še vedno prisotno oziroma budno. Ta edinstvena kombinacija posamezniku omogoča, da se spremembe zgodijo na subtilnih ravneh bivanja. Morda je to tudi razlog, da je raziskava, izvedena med univerzitetnimi profesorji, pokazala večje zmanjšanje ravni anksioznosti pri Joga Nidri v primerjavi s tradicionalno sedečo meditacijo (vir raziskave: https://doi.org/10.4103/ijoy.IJOY_57_17).

2.) Globlja izkušnja za začetnike

Ta način meditacije je idealen za začetnike (seveda tudi za izkušene meditatorje), ker res hitro in enostavno pridemo do globokih meditativnih stanj, brez posebnega napora. Ko se naučimo vstopati v ta stanja, lahko zlahka potem to dosežemo tudi s tradicionalno sedečo meditacijo. Pogosto pa je začetek v tradicionalni sedeči meditaciji za marsikoga težji.

3.) Uporaba namere

Med meditacijo počivamo v spremenjenih stanjih zavesti. Joga Nidra ta stanja izkoristi za doseganje sprememb z uporabo namere. Namere nam omogočajo, da spremenimo globoko zakoreninjena prepričanja, vzorce, navade in vedenja na podzavestni ravni. Če poskušamo stvari spremeniti zgolj z voljo in na zavestni ravni to ne deluje, ker nas na dolgi rok vodijo globoko zakoreninjeni vzorci v jedru naše podzavesti. Zato je ključno, da stvari spremenimo na tej ravni.

4.) Joga Nidra in tradicionalna meditacija

Mnogi meditatorji se sprašujejo, ali morajo izbrati med Joga Nidro in klasično meditacijo. Odgovor je ne. Lahko izvajate eno ali obe in dosežete enake koristi. Lahko ju tudi združite. Lahko začnete z Joga Nidro leže in končate s sedečo meditacijo. Ugotovili boste, kako lahkotno in brez napora poteka potem sedeča meditacija.

Joga nidra in podzavest ter nezavedni um

Poleg tega, da pomaga pri vzpostavljanju zdravega odnosa z mislimi in čustvi, joga nidra omogoča tudi dostop do področij naše podzavesti in nezavednega uma.

Podzavest in nezavedni um sta najmočnejši sili v človeškem umu. V nezavednem umu so shranjeni naši globlji vzorci – pogosto brez naše vednosti. Ti globlji vzgibi, temeljna prepričanja in celo nepredelane življenjske izkušnje vplivajo na predzavestni ali podzavestni um, kar oblikuje naše misli, čustva in vpliva na dejanja, ki se potem pojavijo v našem zavestnem umu.

Joga nidra nas vodi v globoko sprostitev, v stanje med spanjem in budnostjo, v katerem naš um veliko bolje sprejema informacije in sugestije kot v budnem stanju. Razlog za to je ta, da takrat podzavestni um prevzame vodilno vlogo, zavestni um pa se umakne v ozadje.

Naš podzavestni um je zelo dovzeten in takoj sprejme navodila ter jih uresniči. S prakso joga nidre je mogoče preoblikovati neuporabne vzorce v nezavednem umu in na novo programirati podzavestni um. Naš zavestni um in intelekt potem sledita našemu podzavestnemu umu. S pomočjo joga nidre tako lahko pridobite novo znanje, pozdravite bolezni, povečate ustvarjalnost, spoznate svojo resnično naravo in zaživite v svojem polnem potencialu.

Podobnosti in razlike med joga nidro in hipnoterapijo

Pogosto se pojavi vprašanje v čem je razlika med joga nidro in tradicionalno zahodno hipnozo. Sprašujem se, če ni prav joga nidra izvirna oblika hipnoze. Zagotovo obe praksi omogočata premike pod površjem zavestnega uma in sta izjemno učinkoviti prav zaradi tega. Med obema obstajajo tako podobnosti kot razlike. Joga nidra deluje kot samohipnoza … IN nekaj več.

V svojem izvirnem času je bila joga nidra namenjena odstranjevanju neuporabnih miselnih in vedenjskih vzorcev (karme), ki so posamezniku preprečevali, da bi v celoti uresničil samega sebe. Njen namen je bil pomagati posamezniku, da spozna in počiva kot svoje pravo bistvo, onkraj pogojenih meja. Njen namen je bil vstopiti v stanje meditacije.

Podobno tudi hipnoza deluje na spremembo omejujočih vedenj in prepričanj, vendar do pred kratkim ni bila uporabljena onkraj tega. Ni bila zasnovana kot meditacija. Vendar se tudi področje hipnoze zdaj hitro spreminja in se vedno bolj usmerja proti duhovni in meditativni praksi.

Joga nidra je na nek način preplet med meditacijo in samohipnozo.

Joga nidra spodbuja delovanje celotnih možganov

PET (slikovne) raziskave možganov so pokazale, da imajo osebe med joga nidro usklajeno delovanje možganov (tako desne kot leve polovice, česar v budnem stanju skorajda ni), medtem ko so med hipnozo določeni deli možganov potisnjeni v ozadje za lažji dostop do drugih.

Razlike v energijskem toku

Po jogijskem učenju imamo v telesu tri glavne energijske kanale. Ida nadi je povezan s čustvi, notranjim svetom in sprejemanjem, medtem ko je pingala nadi povezan z delovanjem, fizičnim razvojem in dinamiko. Šušumna je osrednji hrbtenični kanal, ki se odpre, ko sta druga dva uravnotežena. To je duhovni kanal. Ida je povezana z desno možgansko polovico, pingala pa z levo. Ta dva kanala hranita in uravnavata delovanje možganov. Med joga nidro se desna in leva možganska polovica (ida in pingala) uravnovesita, kar ustvari sattvično ali uravnoteženo stanje uma. To odpre vrata za aktivacijo šušumne, ki vključuje višje znanje, uvide in dostop do naše notranje modrosti.

Po mnenju jogijev naj bi hipnoza zaprla določene dele možganov z namenom, da se doseže sprememba. Zavest uma v stanju hipnoze je omejena na manjše področje. To naj bi ustvarilo tamasično stanje, saj so določeni deli možganov izključeni, medtem ko joga nidra, kot že omenjeno, ustvarja sattvično stanje.

Kje se joga nidra in hipnoza prekrivata?

Nove raziskave kažejo na to, da lahko posamezniki med joga nidro dejansko potujejo preko stanja hipnoze do aktivnosti celotnih možganov. Začetne raziskave so pokazale, da preden v joga nidri pridemo do aktivnosti celotnih možganov, se najprej premaknemo v večjo aktivnost desne možganske polovice, ki je povezana s hipnozo. Vendar je joga nidra zasnovana tako, da gre veliko dlje od tega in vodi v globlja meditativna stanja. To je morda razlog, da tisti, ki se ukvarjajo s hipnozo, prepoznajo določene podobnosti med joga nidro in hipnozo, hkrati pa pravijo, da obstaja tudi nekaj izrazito drugačnega pri joga nidri. Na koncu pa nobena praksa ni pravilna ali napačna, boljša ali slabša od druge. Vse je odvisno od tega, kaj deluje za vas. Vsi smo edinstveni posamezniki. Dokazano je, da posamezniki, ki so dovzetni za hipnozo, niso nujno navdušeni nad joga nidro. Prav tako velja obratno – tisti, ki se globoko potopijo v joga nidro, morda niso dovzetni za hipnozo.

Povzetek:

  • Naš um je naše najmočnejše orodje. Na zavestni um lahko vplivamo z delom na naši podzavesti.
  • Joga nidra je vrsta meditacije, vendar ima svoje edinstvene prednosti.
  • Joga nidra in meditacija spodbujata delovanje obeh možganskih polovic, medtem ko hipnoza zapira določene dele možganov za dostop do drugih. Med joga nidro lahko pride do prehoda skozi stanje hipnoze, vendar je cilj joga nidre iti daleč onkraj tega stanja.
  • Joga nidra aktivira duhovno silo in je namenjena temu, da vas pripelje do vašega bistva, do tega kdor ste, onkraj omejitev.

V kolikor želite poskusiti Joga Nidra meditacijo za zdravje in vitalnost, je spodaj povezava do ene moje meditacije na Youtube (najdete jih tudi več):

Deli svoje izkušnje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...