Festival domačih čajnih mešanic v Ljubljani: Praznik zelišč, tradicije in trajnosti
Skupnost Herbalist je zadnuji novemberski dan v Šentjakobskem gledališču v Ljubljani gostilo enega najodmevnejših zeliščarskih dogodkov tega leta, Festival domačih čajnih mešanic, ki je privabil več kot 500 obiskovalcev. Celodnevni program, namenjen ljubiteljem zelišč, čajev in naravnih pristopov k zdravju, je združil tradicijo, sodobne pristope in trajnostna načela. Dodali smo mu tudi koščke kulturne spremljave. Z nami so bili pianistka, profesorica Maja Tajnšek, violinist Branko Brezavšček ter plesni par: Vojko in Slavica Kokoravec. Dogodek podpira Slovenski kongresni urad.
Ocenjevanje čajnih mešanic: Praznovanje ustvarjalnosti
Obrobni del festivala je bilo ocenjevanje 46 čajnih mešanic, od katerih je bilo 45 slovenskih. Priznani strokovnjaki so ocenjevali videz, vonj, okus, kakovost sestavin, pravilnost predstavljenih receptur in sporočil, ki jih povezujejo s čajnimi mešanicami ter seveda inovativnost. Šestnajst čajnih mešanic je prejelo priznanje za izpostavljeno polnost okusa, celotnega vtisa in kakovost. To je dokaz bogate slovenske tradicije in kreativnosti na področju zeliščarstva.
Strokovni program: spoj tradicije in znanosti
Na glavnem odru so izbrani strokovnjaki s področja zeliščarstva in naravnih pristopov k zdravju, kot so Jožica Bajc Pivec, Sanja Lončar, dr. Janko Rode, Matjaž Mastnak, mag. Doroteja Gosarič Novak ter dr. Tina Prodnik, predstavili širok spekter tem – od blagodejnih učinkov zelišč do praktične uporabe, priprave domačih čajev v kulinariki in zdravstveni preventivi. Predavanja so bila bogata s številnimi dragocenimi praktičnimi nasveti in izkušnjemi za vsakdanje življenje, ki so jih obiskovalci lahko odnesli domov.
Degustacije čajev: okusi slovenskih zelišč
Obiskovalci so imeli priložnost okušati zeliščne mešanice več kot 15 ponudnikov čjanih mešanic. Med njimi so bile priljubljene čajne mešanice glavnih zeli iz našega okolja, kot so meta, melisa, komarček, rman, oljčni list, vrtnica, bezeg, lipa in kamilica. Tudi kakšna bolj zanimiva in eksotična čajna mešanica je tu dobila svoje mesto in tiste, z bolj prazničnimi vonjavami. Degustacije so omogočile poglobljeno spoznavanje čajnih mešanic in praks, kako do dobrega domačega čaja in njihove pravilne priprave.
Čajanke: pot do unmiritve in sproščenega klepeta
Prijatelji Festivala čajev so pripravili tematske čajanke, ki so razveselile vse skupine obiskovalcev. Otroci so se veselili zanimivosti predstavitve učiteljic s palčkom, zgodbe ter prav posebnim domačim čajem, v katerega je kapnila tudi kaplica čokolade. Posebnost letošnje izvedbe festivala so bile zagotovo članice klekljarske skupine Žnurce iz Trebnjega, ki so nam pokazale, kako nastane čipka, ob čaju in zgodbah z različnih krajev Slovenije, prepletene s kulturno dediščino. Nanjo je v svoji kulturnodediščinski in antropološki čajanki naslonila tudi Vlasta Mlakar, avtorica ene prvh knjig o čaju pri nas ter številnih drugih, ki so sledile. Degustirali smo tudi njen poseben Rovtarski čaj ter klepetali o sporočilih zelišč. Zeliščarica Jožica Bajc Pivec je v svoji čajanki pokazala malo skrivnostne poti med gradom Bogenšperk in njihovo zeliščarsko domačijo v bližnjih Vratih ter delila številne skrivnosti priprave zares okusnih čajev za novoletni čas in zimo. Za konec so obiskovalci lahko tapkali z Berto Rebol in spoznavali poti iz emocionalnih ciklov. Za vsakogar smo pripravili kaj zanimivega in poučnega.
Trajnost v ospredju: brez odpadkov, ki bremenijo naravo in z mislijo na naravo
Organizatorji so s pozivom, da obiskovalci prinesejo lastne skodelice, spodbudili trajnostni pristop. Obiskovalci so se nanj odlično odzvali in festival je bil tako skoraj popoln. Še posebej ganljiva je bila zgodba 88-letne gospe, ki je prinesla prav posebno skodelico za čaj svoje babice, trajen simbol povezanosti med generacijami. Na festivalu čajev se je pokazala visoka estetska in ustvarjalna nota skodelic obiskovalcev in razstavljalcev; od minimalizma do res razkošnih in vrednih skodelic.
Skupnost Herbalist: vizija za prihodnost
Festival je bil tudi priložnost za gojenje in poglabljanje v kulture pitja čaja pri nas in po svetu, poti do odličnosti pri pridelavi, nabiranju, sušenju ter kombinacijah zelišč v čajnih mešanicah. Predstavili so tudi načrte skupnosti Herbalist, naslednji Festival zelišč, ki potuje po Sloveniji _Diši po zeliščih" ter ideja o velikem zeliščnem vrtu Ljubljani ob Savi, kjer bo imel mesto rožni vrt, garteljc kot tudi demonstracijski vrt po načelih Sebastiana Kneippa ter sodobnikov.
Pogled naprej: Praznik, ki postavlja temelje
Organizatorji že načrtujejo naslednjo izvedbo festivala, z željo, da postane tradicionalen dogodek, ki spodbuja trajnost, ohranjanje dediščine in povezovanje ljubiteljev narave. Dober čaj naj vendarle pride v vsak dom, kjer si želijo dobre in blagodejne tople pijače v skodelici, z malo inspiracije kot tudi več vedenja za samostojno ustvarjanje čudovitih čajnih mešanic, s katerimi se lahko preseneti družino in prijatelje.