Psihična travma v otroštvu ima vpliv na fiziologijo, čustva, mišljenje in vedenje. Ljudje z izkušnjo travme najpogosteje poiščejo strokovno pomoč zaradi težav v odnosih. Po eni strani močno hrepenijo po bližini in si je želijo, po drugi strani pa jim bližina predstavlja nevarnost za ponovno ranjenost, kar lahko privede do tega, da se bližini v odnosih začnejo izogibati.
Travma v odnosih najbolj vpliva na naslednje občutke:
- varnost - travma je za človeka izkušnja, da svet ni varen. Tako so osebe v odraslosti izrazito pozorne na dogajanje okrog sebe in podzavestno stalno v pripravljenosti na novo nevarnost. S tem si želijo povrniti občutek kontrole, da lahko v celoti vplivajo na svoje življenje. Izguba občutka varnosti se v odnosih kaže tako, da je oseba negotova in stalno pozorna na drugo osebo. Pri tem fokus daje na drugega in ne nase, s čimer izgublja stik s sabo.
- zaupanje - travma, zlasti relacijska, rezultira v nezaupanje v druge ljudi. Oseba se preko izkušnje travme ''nauči'', da lahko zaupa le sebi. Čuti pritisk, da bi morala bolj zaupati, hkrati pa ji vsak poskus zaupanja lahko vzbuja anksioznost in izrazito nelagodje.
- moč - oseba ob izkušnji travme doživlja ekstremen občutek nemoči. V času travme je bila res nemočna, a v odraslosti si lahko povrne svojo moč. V odnosih težko zavzamejo enakovreden položaj, saj drugega vidijo kot močnejšega. Tako jih je pogosto strah izraziti svoje občutke in misli. Če verjameš, da si šibkejši, potem se hitreje podrediš.
- izbire - travme si nihče ne izbere, je nekaj, kar se ti zgodi. Takšna izkušnja lahko vpliva na izoblikovanje prepričanja, da v odnosih nimamo izbire in se tako lahko samo prepuščamo dobri ali slabi volji drugega. Če v odnosu ne izbiraš, ampak se strinjaš z vsem, kar izrazi druga oseba, potem se sploh ne moreš pokazati takšen, kot resnično si in te tudi drugi ne more spoznati. Ko se opogumiš in začneš bolj izbirati pa to v drugem lahko povzroči nelagodje, ker sedaj stvari niso več samo po njegovo.
Čeprav ima travma globoke posledice na odnose je potrebno poudariti, da je na voljo res veliko možnosti strokovne pomoči. Nekatere stvari so enostavno pretežke, da bi jih človek nosil sam.