Počitniški dnevi so za otroke čas, ki jim omogoča, da se sprostijo, posvetijo svojim interesom, raziskujejo svet okoli sebe, spoznavajo nove dogodivščine in preizkušajo različne dejavnosti, ki krepijo njihovo radovednost ter ustvarjalnost. Pomembno je, da imajo otroci priložnosti, da se zabavajo, spoznavajo in se učijo skozi igro – to krepi njihovo kreativnost in domišljijo, samozavest ter zavedanje sebe in svoje moči. Hkrati jim v času brezskrbnost dni omogočimo tudi preživljanje časa s prijatelji in družino, v katerem bodo skupaj soustvarjali nepozabne spomine, srčne nasmehe ter iskrene trenutke povezanosti za gradnjo trdnih medsebojnih vezi.
POČITNIŠKI DNEVNIK – simbol radosti, doživetij in veselja
Izdelava počitniškega dnevnika za otroke in družine je spodbujajoč način ohranjanja trenutkov, spominov ter dogodivščin med počitnicami. Otroke vzpodbuja k izražanju, razmišljanju in prepoznavanju misli ter čutenju svojih občutkov. Preko preprostih aktivnosti bodo otroci hkrati razvijali odnose do bližnjih, živali in narave.
Počitniški dnevnik lahko postane tudi čudovit ritual povezanosti za celotno družino, v katerem se boste preko zapisov, odkrivanj skupnih druženj in ustvarjanja pristno ter iskreno povezali kot družina.
Zapisi bodo dragocen spomin, h kateremu se bodo otroci radi vračali tudi v odraslosti ter delili nepozabne trenutke s prihodnjimi generacijami.
Ideje za ustvarjanje
1. NASLOVNICA
Naslovnica počitniškega dnevnika naj bo privlačna, barvita in zabavna, da pritegne otroke k uporabi, zato jih spodbudimo da ga okrasijo v svojih najljubših barvah, dodajo fotografije, nalepke ali barvni papir. Izberejo naj si edinstven naslov: »Moj počitniški dnevnik – ….« To bo otroke motiviralo, da se povežejo s svojim dnevnikom in ga bodo z veseljem izdelovali.
2. SVET ČAROBNOSTI
Z otroci se večkrat odpravite v naravo, kjer boste opazovali njene pojave. Spregovorite o tem, kako vreme vpliva na okolje, rastline in živali. Otroci lahko nato narišejo svoja opažanja ali pa zapišejo kratke zgodbice in pesmice o mavrici, zvezdah, posebnih oblikah oblakov, toplini jutranje zarje ter moči večernega zahoda. To bo krepilo njihovo kreativno razmišljanje in stik s svojim notranjim svetom domišljije.
3. ZEMLJEVID DOŽIVETIJ
Izdelajte edinstven zemljevid doživetij, ki bo vključeval zanimive dogodke in srečanja z ljudmi, smešne trenutke ter zabavna druženja. Dodajte navdihujoče citate, zapišite svoje misli in občutke o doživetem. To bo otroke usmerjalo k širšemu zavedanju so-bivanja, hvaležnosti in učenju izkustev o trenutkih, ki so jih doživeli.
4. MOZAIK NAVDIHA
Ustvarite svoj mozaik podob v obliki fotografiranja določenih predmetov, barv, vzorcev ter skupnih trenutkov iz katerih nato izdelajte barvni kolaž. Rdeča za temelj družine, oranžna za medosebne odnose, rumena za spoznavanja, zelena kot simbol povezanosti, modra za načine izražanja ter vijolična s sporočilom vsi smo eno.
5. MODROST NARAVE V OBLIKI NARAVNE KAZALKE
Za izdelavo naravne kazalke uporabite in reciklirajte star karton, ga okrasite z barvitimi barvami ter dodajte naravne materiale v obliki različnih cvetnih lističev, rožic, plodov, perja, palic. Otrokom boste tako približali več pristnega čutenja, doživetih izkustev, iskrenih trenutkov in globjega doživljanja. Hkrati bodo naravni materiali vnesli v vaša življenja moč in energijo narave.
6. PREPLETENKA ČUSTEV
Prepletenka čustev bo preslikala vpogled v otroški svet čutenja in doživljana. Za izdelavo potrebujete barvne vrvice – bombažne, volnene ali iz drugega materiala. Otroci naj si vsak dan izberejo poljubno dolgo vrvico v barvi, ki bo predstavljala njihovo počutje (veselje, žalost, jeza, navdušenje,…) in jo nalepijo na izbrano stran dnevnika. Tekom dni naj stran dopolnjujejo z izbranimi vrvicami, tako kot bodo začutili in opazujejo kako se čustva spreminjajo ter oblikujejo unikatno prepletenko njihovega notranjega sveta.
7. MOJE KRALJESTVO ČASOVNEGA POPOTOVANJA
Otroci naj ustvarijo stran »Moje kraljestvo časovnega popotovanja« kjer bodo pisali, risali, lepili izrezanke, slike ter navdihujoče misli o svojih ciljih, željah in pričakovanjih. To jim bo dalo moč in odločnost, da sledijo sebi in verjamejo v svojo prihodnost. Hkrati bodo čutili občutek poguma in samozavesti, ko bodo videli, kako se njihove ideje in sanje uresničijo.
8. MOČ DROBNIH TRENUTKOV
Doživetje drobnih trenutkov je preprosta tehnika pisanja trenutkov sreče, veselja in izkušenj. Otroci naj si vsak dan vzamejo trenutek, da zapišejo stvari, ki so jih tisti dan osrečile ali navdušile. Lahko so to preproste stvari, kot je sončen dan, smeh s prijatelji, uspešno dokončanje naloge ali kakšen poseben trenutek z družino. Otroci se bodo tako učili svoje hvaležnosti in refleksije izkušenj. To jih bo vodilo k zavedanju vrednosti trenutkov in doživetij, razvijanju sposobnosti, da prepoznajo svoje reakcije, čustva ter se učijo življenjskih lekcij o sebi in svojem bivanju.
Z namenom da otrokom približamo v času počitniških dni trenutke radosti, veselja in povezanosti s seboj ter bližnjimi smo izoblikovali program POLETNE IGRARIJE, v katerem bodo otroci preko aktivnosti in nalog bogatili svoje zaznave, jih izrazili in se z njimi soočili, krepili samopodobo in svojo moč, spoznavali obstoj bivanja v družbenem in naravnem okolju, gradili odnos do širšega zavedanja obstoja ter v družinsko okolje vnesli vrednote ljubezni, varnosti in hvaležnosti. Vsebine so izoblikovane tako, da si jih lahko natisnete in izoblikujete, nadgradite in povežete v svoj edinstven počitniški dnevnik.