Dejan Krajlah

Placebo ni še nič (Ne, ne veste, česa vse ste sposobni!)

31. januar 2020    144 ogledov

Za fenomen placeba ste seveda že slišali. Obstaja nešteto primerov čudežne ozdravitve pacientov, ki so ozdraveli ali pa vsaj pokazali znake izboljšanja zgolj zato, ker so verjeli, da so prejeli ustrezno zdravilo, nasvet ustrezno usposobljenega zdravstvenega delavca, včasih pa zgolj njegovo pozornost. Znanstveniki so ta pojav dodobra preučili, njihovi zaključki ne dopuščajo nobenega dvoma; moč misli dejansko vpliva na fizične reakcije v telesu.

Torej to velja že za dejstvo. Tudi v uradni medicini.

Zadnji zanimivejši preizkus prihaja iz Italije. Pacienti po nekem posebej grobem in bolečem posegu so prejeli močna zdravila na bazi morfija, za lajšanje bolečin. Vendar ne vsi na enak način. Ena skupina je zdravila v obliki injekcije prejela od zdravnika, druga pa od računalnika (med vsemi tistimi cevkami in pripravami so po eni izmed cevk prihajala tudi ta zdravila, le da pacienti tega niso vedeli). Kaj se je zgodilo? Čeprav sta obe skupini prejeli popolnoma isto zdravilo in v enakem odmerku, je prva skupina poročala o bistveno večjem upadu bolečine, kot pa druga. To pa še ni vse. Vodja raziskave (več o njej na povezavi spodaj) se je odločil na podoben način raziskavo razširiti še na druga področja. Rezultati so popolnoma šokirali raziskovalce, saj je do podobnih učinkov prišlo tudi pri zdravljenju tesnobe, Parkinsonove bolezni in visokega krvnega pritiska. Ko so se pacienti zavedali zdravljenja in so pričakovali ozdravitev, so dejansko pokazali znake izboljšanja. Za razliko od druge skupine, ki je prejemala povsem enaka zdravila, le da se tega ni zavedala (in tudi ni pričakovala izboljšanja); ta je napredovala bistveno manj, včasih pa sploh ne. Od kod taka razlika? Če pa so prejemali povsem ista zdravila?

Moč misli. Seveda. Ampak vse to smo nekako že vedeli, nekje slišali, nekje prebrali.

V nadaljevanju pa nekaj, ob čemer placebo zgleda kot nedolžna otroška igra...

Premaknimo se na polje telesne aktivnosti. Se ukvarjate s kakšnim športom? Morda tečete, plavate, igrate kaj z žogo ali pa trenirate kaj čisto tretjega. In zato vam je telo hvaležno, kar se pozna pri boljšem počutju, zmanjšanju telesne teže, uravnavanju pritiska in tako dalje, ne? Še enkrat; ker se ukvarjate s športom, ker ste torej fizično aktivni, ste tudi telesno bolj čili in zdravi. Drži? Hm. Ali pa ste bolj čili in zdravi, zato ker... pričakujete, da boste od fizične aktivnosti bolj čili in zdravi? In pravzaprav niti ne toliko zaradi same fizične aktivnosti...?

So lahko tudi tukaj na delu moči vaših misli? In je vse skupaj res le v glavi? Ali se to da kako preveriti?

V nadaljevanju pa nekaj, ob čemer placebo zgleda kot nedolžna otroška igra...

Pa se da. In se je. Preverilo. In ugotovilo...

Predstavljajte si sobarice v hotelih. Pospravljajo postelje, čistijo kopalnice, brišejo prah, odnašajo smeti, sesajo s sesalci, pometajo. In tako naprej in tako naprej. Ja? Pri tem seveda uporabljajo svoje mišice in so telesno precej aktivne in pokurijo kar precej kalorij. Le da se tega ne zavedajo.

V eni izmed zadnjih raziskav v ZDA so jih vprašali, če so telesno aktivne in če se ukvarjajo s kakšnim športom. Več kot dve tretjini jih je odgovorilo, da ne. Kljub temu, da dejansko so, le da tega ne vedo.

Raziskovalce je zanimalo, kaj bi se zgodilo, če bi jim spremenili to stališče, te misli, da niso telesno aktivne. Razdelili so jih v dve skupini in izmerili težo, krvni pritisk, procent telesne maščobe, oceno zadovoljstva pri delu. Nato so eni skupini namenili kratko 15 minutno predavanje o tem, da so gibi ki jih izvajajo dejansko telesna aktivnost in kako je ta zdrava in koristna za telo. Pa koliko kalorij se pri tem pokuri (npr. brisanje praha toliko na uro, sesanje toliko, nekaj drugega pa toliko), kakšni so celotni pozitivni učinki take telovadbe (saj njihovo delo pravzaprav to je) in podobno. Skratka, lepo so jim razložili, da so na svojem delu pravzaprav kar precej fizično aktivne in da je to dobro in zdravo in da lahko zato seveda pričakujejo same dobre in pozitivne rezultate.

Kaj se je zgodilo kasneje? Čez štiri tedne so jih ponovno obiskovali raziskovalci. Pri skupini ki ni prejela nobenega predavanja o koristnostih telesne vadbe na njihovo telo in počutje, niso izmerili skoraj nobenih sprememb.

Pri skupni ki je prejela predavanje, pa so bili rezultati fascinantni; bistvena izguba telesne teže, padec krvnega pritiska, padec stopnje telesne maščobe in dvig zadovoljstva pri delu! Samo kratka 15 minutna predstavitev je bila razlog za vse te spremembe. Nič drugega se ni spremenilo, obe skupini sta opravljali povsem isto delo, na isti način, nobenih razlik ni bilo med njima, le zavedanje o tem, kako je to lahko koristno, je bilo le pri eni. In ta je samo zaradi tega zavedanja beležila take rezultate! In ne zaradi telesne aktivnosti same (saj je bilo te povsem enako kot v drugi skupini).

Nič drugega se ni spremenilo, obe skupini sta opravljali povsem isto delo, na isti način, nobenih razlik ni bilo med njima, le zavedanje o tem, kako je to lahko koristno, je bilo le pri eni. In ta je samo zaradi tega zavedanja beležila take rezultate! In ne zaradi telesne aktivnosti same (saj je bilo te povsem enako kot v drugi skupini).

Kaj nam to pove? Dokazuje nam, da naše misli dejansko vplivajo na naše zdravje, naše počutje, na to kako dobro se imamo. Naše misli vplivajo na naše telo. Ne samo na to, kako se počutimo, ampak tudi na to, kako izgledamo!

Na Univerzi v Yalu so pri testnih študentih dokazali različno izločanje hormonov v telesu, že samo glede na pričakovanja in prepričanja o tem, kaj jedo (enim so rekli, da testirajo nov mlečni napitek brez maščob in z malo kalorij, drugim pa ravno obratno; oboji pa so prejemali istega). Torej ponovno različne fizične reakcije le zaradi različnih misli.

In sedaj... se sploh zavedamo, kaj vse to pomeni?

Kaj vse lahko dosežemo zgolj z različnimi prepričanji? Z nastavitvami v mislih?

Jap, in to je šele začetek...

Vir: https://www.youtube.com/watch?v=0tqq66zwa7g
Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...