Monika Radič

Najpogostejša vprašanja o meditaciji

23. januar 2021    56 ogledov

1. Kaj je meditacija?


Meditacija je čudovito orodje, ki nas privede do globljega spoznavanja samega sebe. Je stanje, ki ga dosežemo, ko popolnoma sprostimo telo in umirimo um, vendar je meditacija veliko več kot le sprostitev. Z njo dosežemo višje stanje zavesti, ki nam omogoči, da na življenje pogledamo z drugačnega zornega kota. Omogoči nam vpogled vase in opazovanje lastnih misli, občutkov.

2. Kaj lahko dosežem z redno meditacijo?


Z redno meditacijo spoznamo, da nismo naš um, da nismo naše misli, in se ne poistovetimo s svojimi občutki. To ne pomeni, da izbrišemo vse misli in se popolnoma izklopimo, temveč jih opazujemo, sprejmemo, vendar se vanje ne zapletamo. Če smo pripravljeni, se nam začnejo odkrivati vzorci, prepričanja, ki nas omejujejo, in naša naloga je, da to razrešimo. Z meditacijo prisluhnemo sebi, spoznamo, kaj nas zares osrečuje. Okrepi se intuicija, in ko se odločimo, da ji bomo sledili, zaživimo mirno in harmonično. Tako lahko izboljšamo vsa področja svojega življenja, zmanjšamo stres in z njim povezane zdravstvene težave. Z meditacijo dvignemo raven energije in krepimo pozitivna občutja.

3. Kaj je namen meditacije?


Cilj meditacije je, da stanje, ki ga dosežemo med meditiranjem, ponotranjimo in smo vsak trenutek polno prisotni, da torej živimo tukaj in zdaj, v sedanjem trenutku.

4. Kako hitro lahko pridem do rezultatov?


Ko človek pride do spoznanja, da mora v življenje vnesti spremembe, in se odloči za meditacijo ali drug način za dosego tega cilja, večinoma pričakuje hitre rešitve, čudeže. Znanost in tehnika sta v zadnjih desetletjih tako napredovali, da enako pričakujemo tudi pri osebnostni rasti. Želimo si čudežnih tabletk, čarobne paličice, ki bi nas v hipu rešile vseh težav, naše življenje pa bi se spremenilo v pravljico. A tako ne gre. Osebnostna in duhovna rast zahtevata čas in predanost. To je proces, ki traja vse življenje, vendar je vreden truda. Pri meditaciji je bolj pomembna pot in ne cilj, zato naj bo tudi praksa osredotočena na pot. Sploh ni pomembno kako hitro lahko dosežemo stanje meditacije, naj fokus ne bo usmerjen v to. Pomembno je le to, da smo čim bolj prisotni v sedanjem trenutku.

5. Kaj naj naredim, ko se mi med meditacijo ves čas pojavljajo misli?


Ko začnemo z meditacijo, zelo pogosto začne delovati tudi naš um, misli bežijo sem in tja in se ne moremo osredotočiti. To je povsem normalno. Ko se zapletemo v lastne misli, lahko postanemo nemirni, jezni, nezadovoljni in opustimo meditacijo. Mislim predamo nadzor, kar nas utruja in nam jemlje energijo. Meditirati pa bi morali ravno v teh trenutkih. Tu je potrebna le vaja in vztrajnost in kar je najbolj pomembno je to, da se ne obsojamo, tudi če se nam to zgodi.

Sprva poskusimo meditirati 15 minut na dan in čas postopoma podaljšujemo. Ko pride misel, jo sprejmemo, vendar se ne ukvarjamo z njo. Pustimo, da gre mimo nas. Lahko si jo predstavljamo kot oblaček, ki se pojavi. Ko se misli zavemo, le pustimo, da gre oblaček mimo in nadaljujemo. Še en način, da lažje umirimo um je ta, da se tisti trenutek osredotočimo na dihanje in samo opazujemo vdih in izdih. Tako se počasi naučimo obrzdati svoj um in takrat postane naš zaveznik. Ko se naučimo usmeriti pozornost tja, kamor si želimo, postane naš pogled na svet bolj svoboden, jasen, širok, bolj smo pozorni in osredotočeni. Tako postanemo odprti za znake, ki nas vodijo na pravo življenjsko pot.

6. Kako naj se pripravim na meditacijo, da bom bolj umirjen/a?


Pred meditacijo je zelo dobro, da najprej sprostimo svoje telo in mišice. To lahko storimo z nekaj vajami iz joge ali kakšnimi drugimi telovadnimi in dihalnimi vajami. Ko je sproščeno naše telo in ko je umirjen naš dih, je veliko lažje sprostiti tudi naš um. Sama pa priporočam tudi sproščanje notranjih organov z metodo Notranji smehljaj.

7. Ali lahko meditacijo dosežem le v sedečem (lotus) položaju?


Večinoma si predstavljamo, da je ‘pravilna’ meditacija le tista, pri kateri sedimo v položaju lotusa. To ni res. Meditacijo lahko dosežemo tudi med vsakodnevnimi opravili, če smo le v polnosti prisotni v sedanjem trenutku in se ne zapletamo v misli. Meditacijo lahko dosežemo tudi med poslušanjem pomirjujoče glasbe, med hojo, vrtnarjenjem, kuhanjem, slikanjem…

Buda je dejal: ”Kadar hodiš, hodi. Kadar stojiš, stoj. Kadar sediš, sedi. Ne nihaj sem in tja.” Pomembno je torej le to, da smo zavestno prisotni pri vsem, kar počnemo. To je umirjeno stanje uma in takrat se zgodi meditacija.

8. Kateri položaj je najbolj primeren za meditacijo?


Jaz pravim da tisti, ki je posamezniku najbolj udoben in pri katerem se počuti res sproščeno. Sama osebno najraje meditiram v ležečem položaju. Nekomu je bližje sedeči položaj, nekdo se odlično počuti v položaju lotusa. Tu smo si različni in prav je, da se poslušamo in izberemo tisti položaj, ki nam najbolj ustreza. Če izberemo položaj, ki naj bi bil najbolj ‘pravilen’ in nas v njem vse boli, nam je neudobno, ali nam zaspijo noge, ne bomo zmogli doseči stanja meditacije. Zato raje svetujem, da vsak izbere tak položaj, v katerem se počuti sproščeno in udobno.

9. Kdaj je najbolj primeren čas za meditacijo; zjutraj ali zvečer in kolikokrat na dan naj meditiram?


Tudi to je odvisno od vsakega posameznika. Kdor je jutranja oseba, mu običajno bolj ustreza, da meditira zjutraj. Kdor je bolj večerni tip osebe, bo raje meditiral zvečer. Jaz osebno nisem jutranji človek in najraje meditiram zvečer ali čez dan. Meditirajte takrat, ko vam to ustreza in tolikokrat kolikor želite vi sami. Zelo dobrodošlo je, da poskusimo meditacijo vpeljati v naš vsakdan, vsaj nekaj minut dnevno. Če nam to ne uspe, pa se ne obsojajmo. Bodimo prijazni in nežni do sebe. Ni pravil koliko časa bi morala trajati meditacija, zato svetujem, da vsak prisluhne in sledi le sebi. Ko se naučimo poslušati sebe in ravnamo v skladu s seboj, bomo vedno vedeli, kaj je za nas najboljše.

10. Med meditacijo se mi pojavljajo barve. Je to dobro?


Med meditacijo vsakdo doživlja različna občutja in to je super. Velikokrat se nam pojavijo barve, to je povsem normalno. Opazujte kaj se vam pojavlja in prisluhnite intuiciji, kaj vam ta občutja želijo sporočiti. Bolj ko smo prisotni s seboj, bolj smo v stiku z našo dušo ali višjim jazom. Počasi se nam okrepi intuicija in vsa ta videnja, ki jih doživljamo med meditacijo, nam lahko veliko sporočijo o nas samih. Zato opazujte in vprašajte, kaj za vas pomeni določena barva, simbol ali predmet? Kaj vam želi sporočiti? Prisluhnite in prejeli boste pravo sporočilo za vas.

11. Ali moram med meditacijo ves čas globoko dihati?


Ni potrebno globoko dihati ves čas. Na začetku je dobro, da telo sprostimo z nekaj globokimi vdihi in izdihi, nato pa pustimo, da dih postane naraven in umirjen in ga ne skušamo nadzorovati. Zelo dobro pa je, da se naučimo trebušnega dihanja. Tako dihanje je zelo zdravo in priporočljivo tako med meditacijo kot tudi v vsakodnevnem življenju.

12. Ali je bolje meditirati v tišini ali poslušati vodene meditacije?


To je popolnoma odvisno od želja, potreb, trenutnega počutja in stopnje zavedanja posameznika. Ko sem se sama začela spoznavati z meditacijo, so mi močno pomagale vodene meditacije. Takrat sem želela ozavestiti svoje vzorce, prepričanja, spoznati kdo sem, kakšen je moj namen… Vodene meditacije na določene tematike so mi pri tem zelo pomagale. Kasneje, ko sem določene vzorce in prepričanja, ki so me najbolj omejevala, ozavestila in jih spremenila, sem začutila, da lahko sedaj vse to dosežem tudi sama – v tišini. Mi pa še vedno (kljub temu, da meditiram že 10 let), včasih zelo ustreza, da si predvajam eno svojih posnetih meditacij. Sploh takrat, kadar je moja glava polna misli in bi težje umirila um, če bi meditirala v tišini.

13. Ali je dobro, da se med meditacijo povezujem z vodniki?


Odvisno kakšen je namen meditacije. Povezujemo se lahko z duhovnimi in živalskimi vodniki, angeli, nadangeli, vnebovzetimi mojstri, ali celo dušami pokojnih. Običajno se z njimi povezujemo kadar želimo prejeti kakšen uvid, sporočilo ali vodstvo za dano situacijo. Če čutite, da se želite povezati z vodniki, jih prikličite, prosite za vodstvo in prisluhnite sporočilu, ki vam ga bodo predali. (V zvezi s tem, si lahko preberete še dva moja članka: Pomoč duhovnega sveta in Kako komuniciramo z ljubljenimi v nebesih).

14. Na kakšen način lahko od duhovnih vodnikov slišim sporočila?


Vsak od nas ima razvite različne čute zaznavanja. Običajno je eden od njih prevladujoč. Lahko imamo bolj izraženo jasnovidnost, jasnoslišnost, jasnočutnost ali jasnovednost. Moj prevladujoč čut je jasnočutnost, včasih pa se zgodi, da se mi določene informacije tudi vizualno pokažejo. Tako med terapijami ali meditacijami največkrat neko informacijo ali uvid začutim. Se je pa že zgodilo, da so se mi uvidi prikazali tudi vizualno. Z veliko vaje in redno prakso meditacij, se naši čuti vedno bolj razvijajo, krepi pa se tudi naša intuicija in zaupanje vase.

15. Kako lahko dosežemo globlje stanje meditacije?


Eden od načinov, kako lahko dosežemo globlje stanje meditacije je meditacija v theta stanju zavesti. Zato so skoraj vse moje vodene meditacije vodene na tak način, da vas najprej vodim v theta stanje, ki je stanje globoke relaksacije. Ko so naši možgani v theta valovanju, lahko učinkovito spremenimo svoja negativna prepričanja, odpravimo škodljive vzorce, spremenimo bolezen v zdravje, preobrazimo naša negativna čustva v pozitivna ter tako zaživimo srečnejše življenje. Ko se povežemo z izvorom vsega kar je, se naše možgansko valovanje avtomatsko prestavi v theta stanje zavesti, v katerem lahko dosežemo še globljo meditacijo. V tem stanju so zelo učinkovite tudi meditacije, ki so namenjene manifestaciji naših želja. Postopek, ki vas popelje do theta stanja in nasvete za uspešno manifestacijo, si lahko preberete v tem članku: 10 korakov do najhitrejše in najbolj uspešne manifestacije.

 

Z ljubeznijo,

Monika

Deli svoje izkušnje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...