V tokratnem prispevku si lahko preberete nekaj idej, kako lahko z otroki počastimo prednike na nekoliko drugačen način.
Družinsko drevo
Izdelava družinskega drevesa je odličen način, kako otrokom predstaviti njihovo družinsko zgodovino in jih povezati s svojimi koreninami. Tukaj je nekaj korakov, kako lahko z otroki ustvarite družinsko drevo:
Skupaj z otroki začnite risati družinsko drevo. Na sredini postavite sebe in svojega partnerja (če ga imate) ter nato dodajajte veje za starše, stari starši, brate in sestre, strice, tete in druge sorodnike. Uporabite barve, da različne veje označite za različne generacije ali družinske linije.
Ob slikah svojih sorodnikov ali njihovih imenih napišite datum rojstva, datum smrti (če so že preminuli) ter mesto, kjer so živeli. To bo pomagalo otrokom bolje razumeti svojo družinsko zgodovino.
Če imate možnost, raziskujte svojo družinsko zgodovino še naprej. Posvetujte se s starejšimi družinskimi člani, da izveste več informacij o svoji družinski preteklosti.
Družinski zgodovinski zemljevid
Na zgodovinskem zemljevidu lahko prikažete potovanja in pomembne kraje v življenju vaših prednikov.
Družinski muzej
Za ustvarjanje preprostega družinskega muzeja potrebujete le nekaj osnovnih stvari in veliko ljubezni do svoje družinske zgodovine.
Zberite stare družinske fotografije, poročne listine, rojstne liste, pisma in druge dokumente, ki so pomembni za vašo družinsko zgodovino. Pripravite oznake in kratke opise, ki pojasnjujejo pomen in zgodbo vsakega zloženega predmeta. Vzemite si čas, da poslušate starejše družinske člane in zapišete njihove spomine, anekdote in zgodbe.
Z ustvarjanjem preprostega družinskega muzeja lahko okrepite družinsko povezanost, ohranite družinsko zgodovino in omogočite, da otroci bolje razumejo svoje korenine.
Družinske zgodbe v obliki stripov
Otroci lahko ustvarijo ilustrirane stripe, ki pripovedujejo zanimive zgodbe o svojih prednikih. To je zabaven način za povezovanje z zgodovino in kreativno izražanje.
Kulinarična dediščina
Skupaj pripravite tradicionalne družinske recepte, ki so se prenašali iz generacije v generacijo. Otroci lahko sodelujejo pri kuhanju in se tako naučijo več o kulinariki svojih prednikov.