V zadnjem času sem dobila nekaj vprašanj, kako vedeti, ali energijska terapija deluje in kako izbrati terapijo/terapevta. Pripravila sem nekaj iztočnic, vas pa vabim k branju in komentiranju.
Po mojem mnenju mora po treh do petih terapijah priti do spremembe v tisto smer, ki jo je stranka definirala s terapevtom, tudi zato, ker "energijski" terapevti obravnavamo praviloma vzroke, ki so pripeljali do neželenih simptomov. Cilji terapije so lahko na primer izboljšanje odnosov, izboljšanje spanca, izboljšanje gibljivosti, izzvenevanje simptomov (ustavite ustrezno). Če do tega ne pride, je obravnava neustrezna. Pri tem opozarjam, da s tem ni mišljeno, da bo po treh obravnavah stranka dosegla svoj cilj (lahko pa tudi), opozarjam na to, da se mora pokazati viden napredek.
Kako veste, da terapija deluje
- Vaše splošno zdravje in počutje se je izboljšalo.
Bolje se počutite v »svoji« koži, spanec je izboljšan, imate več energije, simptomi izzvenevajo. - Vaši odnosi se izboljšujejo.
Izboljšajo se vaši odnosi z družinskimi člani, s prijatelji, sodelavci, sosedi, lažje vstopate v nove odnose. - Sprejemate odgovornost za svoja dejanja.
Izstopate iz vloge žrtve. Veste, da imate nadzor nad tem, kako se odzivate na zunanje dražljaje, dogodke in se drugače odzivate. - Drugi so opazili izboljšanje pri vas.
Poznate tisti občutek, ko vam znanec reče: »Nekam spremenjen/-a si« ali pa »Danes pa kar siješ«? No, nekako tako.
Kaj je še dobro vedeti o terapijah
- Olajšanja ne povezujte z napredkom.
Prva terapija vam bo morda prinesla olajšanje, vendar boste trajne spremembe lahko dosegli z nadaljevanjem terapij (odvisno od vaših ciljev) in predvsem vašega angažmaja (sprememba življenjskega sloga, vaje, meditiranje, …) . - Izboljšanje ni linearno.
Stanje se na začetku lahko celo nekoliko poslabša, preden se izboljša. Terapevti tu radi uporabimo analogijo čiščenja omare: »Ko omaro odprete in jo začnete prazniti, je sprva lahko vse skupaj videti ogromno in neurejeno. Ko pa začnete organizirati stvari in določiti, kaj še potrebujete in česa ne več, postane bolj obvladljivo in se začne čutiti kot napredek". - Nasprotniki naravnega zdravljenja.
So menja, da izboljšanje stanja ni nujno odvisno od terapij, temveč je naključno. Pri tem pravijo, da naj bi se stanje izboljšalo tudi, če se ne bi zdravili oz. nič naredili. Druga kritika pa temelji na učinku vsem poznanega placebo efekta.
Mnogi sprva ne najdejo terapije, ki jim ustreza, zato ne obupajte. Poskusite ponovno in gotovo boste našli, kar iščete.