Eva Rajh

Kako naj se imam bolj rada?

piše: Eva Rajh
22. oktober 2020    251 ogledov

V današnjem svetu prejemamo številne kritike in opombe glede svojega dela, izgleda, ali ustrezno vodimo svoje življenje, kako vzgajamo otroke, ali imamo lepo stanovanje oz. hišo in podobno. Če kritika ne pride od zunaj, jih imamo ponavadi dovolj še tudi v lastnem rokavu, in si jih stresamo ob vsakem kiksu. Dostikrat tudi nezavedno. Mislimo, da se bomo zaradi kritike poboljšali, da nas bo to peljalo na pravo pot. Pa je temu res tako?

Kritika ima lahko svoje prednosti in slabosti. Vendar s psihološkega vidika je pravzaprav ravno kritika tista pozornost, ki kritiziranega postavi v podrejen podložaj, zavira razvoj, slabša odnose, obsoja, ohranja neugodno situacijo. Po drugi strani pa uporaba t.i. povratne informacije (ang. feedback) vodi v rast, razvoj, napredek, avtonomijo posameznika, kvalitetne in zdrave odnose. Kritika se usmerja na osebo in ima negativen izplen, feedback pa na vedenje oz. dejanja ter deluje vzpodbudno. Na kratko rečeno, izogibajmo se kritiki. 

 

VAJA 1.1 – ZAMENJAVA PERSPEKTIVE

Kako vam zvenita ta dva stavka: »Zakaj si tako lev pri obračanju avtomobila, vedno se rukneš v ograjo.« ali pa »Vidim, da si trenutno utrujen in napet, ali naj raje jaz prevzamem volan?«. 

Izrecite sami sebi oba stavka in usmerite pozornost na telo. Pri prvem sama začutim napetost, krč v želodcu in žalost. Pri drugem pa olajšanje in povezanost z osebo, ki mi nudi pomoč in sočutno podporo. Poskusite še sami. Delite z nami svoje občutke v komentarju pod prispevkom. 

Če povzamemo, je torej potrebno dajati pozornost na to, da se raje poslužujemo (v odnosu do drugih ali do sebe): želje po pomoči, da izrazimo razumevanje, da ne izpostavljamo značajskih lastnosti, ampak se usmerimo le na dejanje. 

 

VAJA 1.2 – OBRAT NASE

Enako pa velja pri odnosu do sebe. 

Ko nekaj zamočite, se spozabite, napačno razumete, kakšen odnos imate do sebe? Ste razočarani nad sabo, jezni na svojo pozabljivost, se prestrašite lastnih (ne)zmožnosti? Ali si govorite stavke kot »Joj, sem trapa. Pa kako sem spet lahko pozabila? Zakaj mam tok luknjast spomin?« Vse to bi bilo bolje obrniti v sočutje do sebe. »Danes sem zelo utrujena in nenaspana, razumljivo, da sem se spozabila. Bom uredila situacijo, ko bom lahko. Te stvari sicer res nisem dobro speljala, a vaja dela mojstra. Naslednjič bo veliko bolje.«

Mehkost do sebe nam daje več moči, je zdravilna in ustvarja boljše pogoje za življenje. Izboljšuje pretok energije skozi telo in odstranjuje energijske blokade. Posledično smo bolj psihično in fizično zdravi, hitreje napredujemo in se razvijamo. 

VAJA 2 – KAJ MI JE VŠEČ IN KAJ LJUBIM

Za ljubezen do sebe poleg te vaje, opisane zgoraj, priporočam tudi naslednjo poznano tehniko: 

Na list papirja si zapišite vse, kar menite o sebi, da je dobro. Pišite odgovore na vprašanje: »Kaj mi je všeč na meni?« Napišite vse večje in manjše dobre lastnosti o vas (od 'imam lepe lase' do 'sem zelo sposobna za delo v laboratoriju'). Ker je to namenjeno samo vam, pogumno napišite vse dobre lastnosti. Nikar se ne zavirajte. 

Ko je seznam zaključen (vedno pa ga lahko še razširite), besedo »všeč mi je« zamenjajte z »ljubim«. Vsak dan si vzamite par minut časa in pozorno ter z občutkom preberite ta seznam. Kaj vse ljubite na sebi? 

 

Ljubim štrudelj, ki ga spečem. Ljubim svojo mehko kožo. Ljubim svoje zelene oči. Ljubim to, kakšna partnerka sem. Ljubim svoj odnos do sveta... Sem prepričana, da vam ne bo zmanjkalo materiala. Vsi imamo ogromno čudovitih lastnosti.

 

Deli svoje izkušnje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...