Petra Cvek

Kako biti bolj samozavesten?

piše: Petra Cvek
3. avgust 2017    1080 ogledov

Kako biti bolj samozavesten je bilo vprašanje, ki sem si ga zastavila velikokrat in ki je bilo na delavnicah za iskalce zaposlitve velikokrat zastavljeno tudi meni. Hecno se mi je zdelo vsakič, ko so mi udeleženci postavili to vprašanje, saj sebe veliko večino življenja nikakor nisem dojemala kot samozavestno osebo in sem vsem tistim, ki so samozavest izkazovali, to nekoliko zavidala.

Kasneje se je sicer izkazalo, da sem imela napačno predstavo o tem, kaj samozavest pravzaprav je in posledično sem spoznala, da marsikdo, ki sem mu samozavest pripisala, te sploh ni imel. A to je že druga zgodba.

Verjamem, da je samozavest beseda, ki smo jo v besedni zvezi moraš biti samozavesten verjetno slišali neštetokrat. Od staršev, prijateljev, morda tudi učiteljev. "Moraš verjeti vase," so nam govorili. Vse lepo in prav, ampak kako?

Ko sem sama iskala odgovor na vprašanje kako biti bolj samozavesten, sem uporabljala številne tehnike. Dve, ki sem ju prepoznala kot bolj učinkoviti, predstavljam v tokratnem zapisu.

1. način kako biti bolj samozavesten: uporaba afirmacij

Spomnim se, kako sem po prebrani knjigi Življenje je tvoje, avtorice Louise L. Hay, začela z uporabo afirmacije "Rada se imam in se cenim". Ponavljala sem si jo vsakokrat, ko sem se spomnila nanjo. Pa ni delovala. Kako le bi, ko pa je njeno ponovitev vsakič pospremil neprijeten občutek blage bolečine v predelu trebuha. Ta mi je skušal povedati, da je v vsaki celici mojega telesa tako globoko zakoreninjeno prepričanje, da takšna kot sem, nisem dovolj dobra, da tega le izgovarjanje omenjene afirmacije ne bo tako zlahka odpravilo. Ko sem še dodatno raziskovala uporabo afirmacij sem na lastni koži izkusila, kako pomembno je, da v izgovorjene afirmacije resnično verjamemo že od samega začetka. Če izgovorjeno afirmacijo pospremijo prijetni občutki, potem smo na pravi poti, v nasprotnem primeru pa si delamo več škode kot koristi. Ko sem razumela kako pravilno kreirati afirmacije mi je njihova uporaba olajšala marsikatero situacijo, v kateri bi bila prej mnogo bolj nesamozavestna.

2. način kako biti bolj samozavesten: uporaba NLP tehnik

Krog odličnosti je izredno učinkovita NLP tehnika, ki ob rednem izvajanju omogoča hiter priklic prijetnih občutkov. Laično povedano, bi lahko rekli, da je njena skrivnost v sidranju oz. povezovanju izbranih situacij, oseb ali predmetov s prijetnimi občutki. To je nekaj, kar pravzaprav počnemo vsi. Če vam rečem, da pomislite na rojstvo vašega otroka, se bodo ob tej misli v vas verjetno prebudili prijetni občutki, na vaš obraz se bo narisal nasmeh. To je dogodek, ki ste ga povezali s prijetnimi občutji in vedno, ko boste pomislili nanj, se boste ob tem počutili prijetno. Na enak način določene dogodke, osebe ali predmete povezujemo tudi z neprijetnimi občutki. To je nekaj, kar pravzaprav počnemo popolnoma avtomatično, pri izvajanju tehnike krog odličnosti pa te povezave delamo zavestno in namensko. Prav to je bila tehnika, ki mi je v začetku mojega dela predavateljice mnogokrat učinkovito pomagala premagati strah pred javnim nastopom.

Obe omenjeni tehniki sem s pridom uporabljala kar nekaj časa in ju uporabljam tudi še danes. Pa vendar je med preteklo in današnjo uporabo bistvena razlika. Odgovor za to se skriva v globoko zakoreninjenih omejujočih prepričanjih, ki smo jih o sebi sprejeli že kot otroci. Prav ta so namreč pogosto razlog za nesamozavest.

Ko sem stopila na svojo pot do samozavesti tega seveda nisem vedela in vse prepogosto se mi je zdelo, da je izvajanje tehnik tako zelo naporno. Težko sem našla čas, da sem se jim res posvetila, vse se mi je zdelo na nek način prisiljeno.

Danes vem, da je bil ta napor in občutek prisile posledica omejujočih prepričanj, ki sem jih imela o sebi.Telo se je upiralo novemu in neznanemu, hotelo je ostati v varnih vzorcih dotedanjih, pa čeprav neprijetnih, prepričanj.

Šele sprememba prepričanj je bila tista, ki je s seboj prinesla občutek lahkotnosti pri izvajanju zgoraj omenjenih tehnik, s čimer pa se je povečala tudi njihova učinkovitost. Zato pojdite v tišino svojega uma in preverite kakšna prepričanja imate. Prav ona namreč krojijo naša življenja bolj kot si morda mislimo.

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...