Arhetipi so vedenjski vzorci v nas. Vzorci, s katerimi delujemo. Tudi programi in prepričanja. Lahko dodamo še obrambe, ki smo si jih zgradili predvsem tekom odraščanja.
Nekoliko prekriti so ponavadi naši avtentični arhetipi, ki se jih ne zavedamo povsem. Marsikomu od nas se je namreč zgodilo, da mu izražanje svojega avtentičnega bistva ni bilo dovoljeno – pa čeprav le zaradi prilagajanja željam svoje družine in družbenim normam.
Arhetipe lahko razumemo tudi kot energije v nas, ki nas še kako določajo. Z njimi lahko opišemo tako našo osebnost, kot tudi naše notranje avtentično jedro.
* * *
Nekaterih svojih vedenjskih vzorcev (arhetipov) se dobro zavedamo, drugih sploh ne. A arhetipi, tudi če jih ne poznamo, lahko močno vplivajo na naša življenja.
Dogaja se, da se nam v življenju morda kar manifestirajo neki manj ali bolj neugodni dogodki.
Na primer, če se ne cenimo, bomo vedno znova pristajali v situacijah, kjer nas tudi drugi ne bodo cenili. Lekcija se bo ponavljala, dokler je ne bomo ozavestili in obrnili svoj način delovanja. Torej, dokler se ne bomo pomirili sami s sabo, se sprejeli in se naučili imeti radi samega sebe in se ceniti.
In tega, da se ne cenimo, ne moremo kar izruvati iz svoje notranjosti in odvreči. Veliko bolj moramo to najprej ozavestiti, sprejeti, nato pa postopoma obrniti v praktičnem življenju.
* * *
Arhetipi niso nekaj novega. Opisovali so jih že naši predniki skozi pravljice, mite in legende.
Dandanes jih opisujemo z različnimi arhetipskimi zbirkami, ki nam omogočajo ozavestiti naša vedenja na raznih nivojih (osebnostnem, naš žensko-moški princip, v odnosih, v podjetjih itd.).
Arhetipe lahko imenujemo po:
- poklicih (učitelj, advokat, sodnik, detektiv, raziskovalec, zdravilec …);
- družinskih vlogah (oče, mati, otrok, partner …);
- značajskih lastnostih (perfekcionist, jezljivec, zbadljivec, upornik, žrtev, pridna punčka, nadzornik, kreator, angel …);
- zgodovinskih vlogah (vitez, služabnik, kralj, kraljica …);
- bogovih (Hera, Zeus, Artemis …);
- …
Že iz imen teh arhetipov lahko razberemo določene vedenjske značilnosti, ki pa so lahko pozitivne ali negativne. V arhetipskem jeziku rečemo, da imajo vsi arhetipi sončne in senčne aspekte, saj je naš svet polaren. K sončnim aspektom težimo, senčnih si ponavadi na želimo.
A ravno senčni aspekti arhetipov lahko postanejo za nas prava zakladnica spoznanj in modrosti.
Kot je rekel začetnik arhetipov v sodobnem svetu Carl Jung:
»Najboljša metoda za to, kako obvladovati temo drugih ljudi je,
da spoznamo svojo lastno temo.«
Ta rek je zelo globok. Jasno pove, da je poznavanje svoje lastne teme zagotovilo, da bomo bolj nereaktivni v zunanjem svetu. Poznavanje lastne teme namreč pomeni ozaveščanje in sprejemanje svojega nezavednega.
Prepoznavanje lastne teme je tudi pomemben del šamanističnih tradicij.
Tema ni nujno nekaj zelo negativnega. Morda je naša tema, da vsak dan odidemo v službo, ki je ne maramo. Da se ne znamo postaviti zase, ko šef od nas zahteva dodatno delo. Da ne cenimo sebe in ostajamo v odnosu, v katerem nas nekdo izrablja ali pa smo ga že presegli. Da se konec vsakega meseca znajdemo v finančnem pomanjkanju. In tako naprej …
Poleg tega se moramo zavedati, da tudi marsikaterega svojega potenciala še ne poznamo. Tudi ti - v našem nezavednem skriti potenciali - čakajo, da se jih dotaknemo. Tudi te skrite potenciale nam pomagajo odkrivati arhetipi.
* * *
Arhetipi nam omogočajo, da se srečamo z našim nezavednim.
Izberemo si arhetipsko zbirko, ki opisuje določeno število arhetipov, in jih pogledamo pri sebi. Velika prednost arhetipov je, da imamo v arhetipski zbirki že zbrane možne vzorce vedenj. Če smo zelo odkriti v tem raziskovanju svojega notranjega sveta, lahko dobimo čudovite nagrade.
Odložimo plasti in vedenja, ki jih ne potrebujemo, da naredimo prostor za vedenja in nove potenciale, ob katerih bo pela naša duša.