RazmiÅ”ljam o tem, da bi jeseni organiziral teÄaj hitrega branja. NiÄ posebnega, tistih 250 besed na minuto, kolikor znaÅ”a povpreÄna hitrost odraslega bralca, je neposredna in direktna posledica dejstva, da Å”e vedno beremo tako, kot smo se nauÄili.
NekoÄ. Davno tega. Na prehodu v osnovno Å”olo.
Potem pa se z bralno tehniko nikdar veÄ nismo ukvarjali.
Zato od takrat tudi nismo niÄ napredovali. In Å”e vedno beremo, kot smo brali takrat. Kot da imamo Å”est let.
Glede na to, da nas (veÄina) nima veÄ Å”est let, je Å”koda Å”e vedno brati na naÄin, kot da pa smo Å”estletniki. Ne samo da je tako branje poÄasno in okorno, Å”e huje je to, da naÅ”i možgani zmorejo bistveno veÄ in se pri nizki hitrosti branja zaÄnejo dolgoÄasiti. Posledica tega pa je nezbranost, nerazumevanje prebranega in nenehno vraÄanje v prebrane dele, zaradi Äesar nismo le Å”e poÄasnejÅ”i, ampak prebrano manj in Å”e to slabÅ”e razumemo ākar je seveda v nasprotju z zmotnim prepriÄanjem, da je hitro branje tisto, pri katerem ne poberemo vse vsebine. V resnici je ravno obratno!
S povsem preprostimi in praktiÄno delujoÄimi tehnikami lahko hitrost branja precej poveÄamo. Ob hkratnem razumevanju prebranega. Pri tem pa ne govorimo samo o odstotkih, ampak o veÄkratnikih; ja, hitrost branja lahko poveÄamo tudi za nekajkrat! Äe se tega le pravilno lotimo.
No, tak teÄaj imam v mislih.
ObiÄajno podobni teÄaji trajajo nekaj dni in stanejo nekaj sto evrov, jaz pa imam v mislih nekaj ur (en veÄer) in nekaj deset evrov. Äisto dovolj za usvojitev tehnik, ki (potrjeno) delujejo.
Preprosto; Äe delujejo pri meni, ni razloga, da ne bi Å”e pri drugih.
In sedaj; ker vemo, da je bralna pismenost osnova za uspeh na kateremkoli podroÄju, hitrejÅ”e branje pa nam omogoÄa da preberemo veÄ v istem Äasu ali isto koliÄino v manjÅ”em, potem ni razloga, da ne bi kaj ukrenili glede tega. Od Å”ole ali Å”tudija do službe in dnevne rutine, povsod bomo z boljÅ”im branjem precej profitirali. Da o Äistem užitku ob Å”e veÄ leposlovja niti ne govorimo.
Za kaj torej gre pri vsem skupaj? Preprosto povedano; prepriÄati želim ljudi, da bi veÄ brali. In se manj izgovarjali na pomanjkanje Äasa, utrujenost, prezasedenost in podobne stvari. Samo za to gre. Ena ura za knjigo je ena ura manj za zaslonom. Preprosta raÄunica.Ā
Ā