Lu Ka

Halloween - del skupne evropske kulturne dediščine in ne le ameriška ideja

piše: Lu Ka
26. oktober 2024    27 ogledov

Halloween, praznik, ki ga večina povezuje z ameriško kulturo, ima v resnici starodavne korenine, ki segajo daleč nazaj v zgodovino Evrope, vključno s slovansko tradicijo.

Čeprav so keltski običaji, kot je Samhain, pogosto izpostavljeni kot izvor praznika, ima tudi slovanski svet svoje običaje povezane z dušami umrlih in prehodom med letnimi časi, ki so bili v določenih vidikih zelo podobni.

Praznovanje mrtvih pri Slovanih

V slovanski kulturi je bilo obdobje med jesenjo in zimo tradicionalno povezano s čaščenjem prednikov in duhov umrlih. Slovani so verjeli, da v tem času meje med svetom živih in mrtvih postanejo tanjše, kar omogoča, da se duše umrlih vrnejo med žive. Ta čas je bil namenjen obredom, s katerimi so počastili prednike in jih prosili za blagoslov ter zaščito.

Obredi, kot so bili "zadušnice" ali "dedi," so bili posebej pomembni, saj so vključevali obdarovanje in obrede, pri katerih so se prižgale sveče in pripravljala posebna hrana v čast prednikov. Na grobove so prinašali darove, kot so kruh, med in vino, ter prižigali sveče, da bi dušam umrlih osvetlili pot nazaj v onstranstvo. To je na nek način spominjalo na današnje prižiganje buč, ki jih danes poznamo kot simbole Halloweena.

Dušni dnevi in praznik Velesa 

V slovanski mitologiji je imel Veles, bog podzemlja in zaščitnik mrtvih, pomembno vlogo v povezavi s čaščenjem umrlih.

Kot bog podzemlja je skrbel za duše, zato so bili obredi, povezani z njim, namenjeni ohranjanju povezave med živimi in mrtvimi ter zagotavljanju, da so duše prednikov našle svoj mir. Prav tako je bil Veles v tem času povezan s plodnostjo zemlje in spremembo letnih časov, kar je simboliziralo prehod iz svetlejšega dela leta v temnejši.

Obdobje pozne jeseni je bilo pri Slovanih čas, ko so se izvajali obredi za pomiritev mrtvih in počastitev prednikov, kar je v določeni meri spominjalo na sodobni Halloween, ki vključuje priklic duhov in strašljive elemente.

Podobnosti med starodavnimi slovanskimi običaji in Halloweenom 

Čeprav Halloween danes pogosto vključuje strašljive kostume, sladkarije in buče, obstajajo določene vzporednice s slovanskimi obredi:

Simbolika sveč: Prižiganje sveč v čast umrlih je v slovanski kulturi dolgo veljalo za pomemben del obredov. Sveče so simbolizirale svetlobo, ki osvetljuje pot dušam v onstranstvu, kar spominja na izrezovanje buč in prižiganje sveč v njih.

Obdarovanje duš: Tradicija darovanja hrane mrtvim ima skupno točko s sodobno prakso »trick-or-treating«, kjer otroci zbirajo sladkarije. V slovanskem izročilu so bila darovanja namenjena umirjanju duhov in zagotavljanju njihovega miru.

Čaščenje prednikov: Tako kot pri keltskem Samhainu je bil tudi pri Slovanih jesenski čas povezan z obredi, namenjenimi čaščenju in spominu na umrle. Te obrede so izvajali, da bi zagotovili, da predniki ostanejo v miru in da bi preprečili morebitno nesrečo.
 

Ali je Halloween res tuj praznik? 

Kljub temu, da se Halloween danes pogosto obravnava kot uvožen praznik, ki nima zveze z lokalnimi tradicijami, se ob natančnejšem pregledu pokažejo podobnosti z našo lastno kulturno dediščino. Slovanska izročila, ki častijo prehod med svetovoma živih in mrtvih, nosijo v sebi podobno simboliko in pomen kot tisto, kar danes vidimo v sodobnih oblikah praznovanja Halloweena.

Čeprav se načini praznovanja skozi čas spreminjajo, ostaja esenca – stik z onostranstvom in čaščenje duš prednikov – univerzalna vrednota, ki povezuje različne kulture. V tem smislu bi lahko rekli, da je Halloween pravzaprav del skupne evropske kulturne dediščine, vključno s slovansko, in ne zgolj tujka, ki je prišla iz Amerike. Slovansko izročilo tako ohranja žive spomine na prednike in spoštovanje do prehodov med svetovi – običaje, ki jih danes na svoj način obujamo tudi skozi Halloween.

Deli svoje mnenje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...