Dr. Bach je bil najprej homeopat in tudi prve pripravke (cvetnih esenc) je naredil na klasičen homeopatski način, vendar je ugotovil, da je cvetna rosa tako preveč razredčena in da nima pravih učinkov, zato je našel nov način priprave.
Cvetne esence in homeopatski pripravki so sicer pripravljeni na podoben način, a je kljub temu kar nekaj razlik med njimi. Skupno jim je, da oboji temeljijo na informacijskih in NE na energijskih in biokemičnih principih in da so razredčeni.
Drugače pa se homeopatski pripravki poleg redčenja tudi pretresajo (to daje raztopini moč in potenco).
Razlika je v tem, da so cvetne esence pridobljene samo iz (neškodljivih) rastlin, medtem ko so homeopatski pripravki narejeni tako iz rastlin (in njihovih delov) kot iz naravnih sestavin mineralnega in živalskega izvora.
Oboje je tudi usmerjeno na človeka kot na celoto (telo in um) in deluje na principu zdravljenja človeka, in ne na principu potiskanja oz. odpravljanja simptomov.
Homeopatija - podobno zdravi podobno
Homeopatski pripravki delujejo na način 'podobno zdravi podobno' (Similia similibus curentur), kar je temeljno načelo homeopatije. Za uspešno ozdravitev človeka je treba izbrati zdravilo, ki se čim bolj ujema z bolnikovimi bolezenskimi simptomi in znaki, za kar mora usposobljen zdravnik-homeopat vzeti natančno anamnezo.
Homeopatska zdravila in pripravke pa sicer lahko uporabimo za samozdravljenje, vendar samo za akutne zadeve(!), nikakor pa se ne smemo sami, brez znanja homeopatije in medicine, lotevati reševanja kroničnih težav, ampak to vsekakor prepustimo strokovnjaku. Lahko se namreč pojavi tudi poslabšanje, ki mu brez znanja in pravega homeopatskega pripravka, ki jih je približno 3.000, ne bomo kos.
Bachove cvetne esence
So zelo primerne za samozdravljenje, ker si lahko sami glede na opis posameznih esenc izberemo tisto, katere opis najbolj ustreza našemu trenutnemu stanju, razmišljanju, osebnosti, pogledu na življenje in težave … Pri esencah ni pomembno, ali je to naše akutno stanje ali pa se tako počutimo že vse življenje in bi radi to pri sebi odpravili.
Bachove cvetne esence in homeopatska zdravila je mogoče dobiti v obliki kapljic, tablet in kroglic (granule, globule ...).
Še nekaj razlik med Bachovimi cvetnimi esencami in homeopatijo
Pri Bachovih cvetnih esencah je poudarek bolj na arhetipskih temah (oz. kvalitetah), ki so v vsakem od nas, in se ne daje pozornosti na telesne simptome.
Pri homeopatiji pa so zelo pomembni vsi patološki znaki, da bi se našlo pravo zdravilo, ki se ujema simptomi pacienta.
Še ena razlika: večina homeopatov zagovarja pravilo, da se je pri uporabi homepatskih zdravil treba izogibati snovem, ki lahko zmanjšajo ali izničijo njihovo delovanje. To so kava, kola, meta, kamilica (vse troje v vseh oblikah, tudi v sladicah, žvečilnih gumijih, pijačah ...), eterična olja, parfumi, dišeče paličice, osvežilci zraka. Prav tako se med zdravljenjem odsvetujejo zobozdravniški posegi.
Pri Bachovih cvetnih esencah teh omejitev ni, lahko jih celo uporabimo tako, da jih nakapljamo v hladno ali toplo tekočino (mleko, čaj, kakav … ), ker s tem ne izgubijo svoje učinkovitosti. Poleg tega jih lahko uporabimo tudi tako, da jih namažemo na vrat, zapestja itd. ali pa si naredimo kopel ali obkladke.
Še ena zanimivost!
Veliko homeopatov med homeopatskim zdravljenjem priporoča tudi uporabo cvetnih esenc. Klasični homeopati pa raje uporabljajo samo homeopatske pripravke, ker lahko uporaba drugih pripravkov zakrije prave simptome. Še zlasti je to pomembno pri dolgotrajnem zdravljenju (ki lahko traja mesece in leta), kjer se prav na osnovi novih simptomov določata prava potenca in vrsta zdravila.