Eden izmed najpogostejÅ”ih sadežev, ki zorijo v Sloveniji v tem letnem Äasu je sliva. Kaj pa dejansko vemo o njej?
Slive so poznale že stare kulture pred 2000 leti. Posebej priljubljene so bile med Rimljani. NajveÄji razcvet so doživele po Äasu križarskih vojn. Danes poznamo že preko 2000 vrst sliv. Ta sadež je bogat z antioksidanti in vitaminih. Posebej priljubljen je pri ženskah, saj je znano da uživanje sliv zaradi velike vsebnosti vitamina E zavira nekatere procese staranja.
Slive delujejo blagodejno na zaprtost, napihnjenost ter na sploŔno uravnavajo in delujejo pozitivno na prebavo. Odvajajo strupene snovi iz organizma, pospeŔujejo presnovo ogljikovih hidratov, kar pomaga ohranjati primerno telesno težo. Odpravljajo znake depresije, slabe volje ter nemira.
Vendar previdno! Preobilno zaužitje svežih sliv deluje ravno nasprotno. PovzroÄa boleÄ in napihnjen trebuh, zaprtje, krÄe v želodcu in vetrove. Tako da ta zaklad narave uživajte zmerno :)
Torej Äe imate ravnokar na vrtu preveÄ sliv, jih poberiti in si privoÅ”Äite slastno slivovo pito!
SLIVOVA PITA
Sestavine:
- 300 g pirine polnozrnate moke
- 200 g masla (zmehÄano)
- 2 jajci
- Cimet
- Rum
- 4-5 žlic kokosovega sladkorja
- 300 g sliv
Slive operemo, izkoÅ”ÄiÄimo ter pokapljamo z žlico ruma. PeÄico ogrejemo na 190 stopinj.ZmehÄano maslo zmeÅ”amo skupaj z moko, 1 jajcem ter žliÄko cimeta. Zgnetemo ga v gladko testo, oblikujemo v kepico ter damo poÄivat v hladilnik za pol ure.
Ā Izberemo nizek pekaÄ. Od testa odvzamemo majhen del ki ga bomo poravili za okrasitev. Ostalo testo razvaljamo tako da bo na vsaki strani za 1-2 cm veÄji od pekaÄa. Testo položimo v pekaÄ, peÄemo 10 min.
Ā Po 10 minutah testo obložimo s slivami, potresemo s sladkorjem. Preostanek teska oblikujemo v poldolgovate trakce s svaljkanjem, ki jih premažete z jajcem. Potresemo z mandljevimi listiÄi.
Dober tek in obilo smeha na obrazu!
Ā