Soul Coaching®  -  Treningi za dušo

Mazohistično ravnovesje

10. april 2013    1294 ogledov

Naša prepričanja, naš odnos do sveta in naša pričakovanja imajo velik vpliv na naše življenje. Naše misli, čustva in dejanja so posledica naših prepričanj o nečem ali nekom. Lahko bi rekli, da naša prepričanja vplivajo skoraj na vsak naš korak. Na žalost pa se večine prepričanj niti ne zavedamo, saj so skrita v podzavesti. Prepričanja nas lahko tudi ubijejo, in to dobesedno!

Pred leti sem namreč slišala presenetljivo in resnično zgodbo, ki govori, kako je nekega moškega napačno prepričanje pahnilo v smrt. Zgodba govori o železničarskem delavcu, Nicku Sitzmanu, iz ZDA. Nick ni bil preveč priljubljen med sodelavci, saj se je vedno pritoževal in bil velik pesimist.

Nekega večera je ob koncu izmene s sodelavci preverjal vagone. Nekateri vagoni so stali na ločenih tirih, bodisi za popravilo bodisi za priključitev vlakom. Bilo je zelo hrupno, saj so prestavljali vagone sem ter tja. Med pregledovanjem vagonov je Nick opazil odprta vrata nekega hladilnega vagona. Vstopil je vanj, da bi ga preveril. Med pregledovanjem vagona pa je neki drug sodelavec prišel mimo, videl odprta vrata vagona in jih zapahnil. Seveda ni vedel, da je notri njegov kolega. Na žalost zaradi hrupa lokomotiv ni slišal Nickovih klicev na pomoč. Nick je torej ostal zaprt v hladilnem vagonu. Pesimist, kot je bil, je takoj pomislil na najhujše. "Le koliko časa imam, da zdrži v hladilnem vagonu, in koliko upanja, da sploh preživim pri tako nizkih temperaturah?" se je spraševal.

Naslednje jutro so Nicka našli mrtvega. Vzrok smrti: podhlajenost. Našli so tudi njegove zadnje besede, ki jih je z žepnim nožem zarezal v tla vagona. Napisal je, da čuti, kako se njegovo telo ohlaja, in da so to verjetno njegove zadnje besede. Najbolj čudno pri vsem pa je bilo to, da je bil vagon v okvari. Hladilnik sploh ni deloval in temperatura v vagonu je bila visoko nad ničlo. Kako je lahko torej zmrznil? Ker je bil Nick prepričan, da je v delujočem hladilnem vagonu in ker je bil že po naravi pesimist in je vedno pričakoval najslabše, je telo sledilo njegovemu umu, njegovemu pričakovanju in strahu, da bo umrl. Nicka torej ni ubil mraz, ubilo ga je njegovo prepričanje.

Resnično ne smemo podcenjevati moči prepričanj

Naslednji dokaz so zgodbe ljudi, ki so na loteriji zadeli večje vsote denarja. V ZDA, kjer so delali raziskave, so ugotovili, da ljudje v približno treh letih po glavnem zadetku na loteriji pristanejo tam, kjer so bili. Revež ostane revež, bogataš ostane bogataš?

Zakaj je tako? Zakaj so ti ljudje začeli sabotirati sami sebe in zapravili lepo prihodnost, ki bi jim jo lahko omogočil denar?

Temu psihološkemu fenomenu pravijo mazohistično ravnovesje

Koncept govori o tem, kako imamo v sebi notranji termostat, ki ohranja 'temperaturo', na katero smo navajeni. Ljudje, ki so nenadoma zadeli ogromno vsoto denarja, so bili kar naenkrat pahnjeni iz svoje cone udobja. Morda so bila v njihovi podzavesti prepričanja kot: Ne zaslužim si biti srečen. Denar je slab. Življenje je težko. Le s trdim delom prideš do denarja. Bogataši so barabe. Ne znam delati z denarjem. Taka in podobna prepričanja so v teh ljudeh povzročila neko notranjo stisko, konflikt. In ker naš um in telo težita k ravnovesju, bomo začeli ustvarjati take okoliščine, da bomo slej ko prej spet v ravnovesju z našimi podzavestnimi prepričanji.

Saj vem, da se sliši noro. Ampak dejstva so taka. In prav zaradi tega so se v ZDA odločili, da bodo glavne dobitke na loteriji izplačevali na obroke in tako morda preprečili tovrstne tragedije.

Ozrite se na svoje življenje

Kolikokrat ste se odločili, da bo od zdaj vaše življenje drugačno, in čez mesec, dva ali tri pristali na istem? Odločili ste se, da se ne boste več zaljubili v napačno osebo, da vas šef ne bo spravljal več ob živce, da se ne boste prenajedali, da boste nehali kaditi, da boste bolj pazili na denar, da se ne boste več pustili izkoriščati ... Če je bila vaša zavestna odločitev v nesoglasju s katerim izmed vaših podzavestnih prepričanj v zvezi z odnosi, denarjem, hrano, ljubeznijo, je podzavest vedno zmagala. In kako ne? Saj je podzavest milijonkrat močnejša kot zavest.

Naj opišem še en primer. Kot otroci smo se od staršev učili o ljubezni in o sreči. Če smo bili v družini priča, da je ljubezen prišla skupaj z vpitjem, žalitvami ali kakšno drugo obliko nasilja, je to postalo naša realnost in naš model ljubezni. Na podlagi tega smo v svoj podzavestni sistem vgradili cel niz prepričanj, kaj ljubezen je, koliko in ali si jo sploh zaslužimo. Ko se kot odrasla oseba znajdemo v nekem odnosu, nam naša podzavest pomaga, da ohranjamo ravnovesje v skladu s prepričanji, ki jih imamo. Zato se v odnosu, ki je preveč miren, kjer nas partner pohvali ali občuduje, ne počutimo dobro. Tak odnos v nas lahko celo prebudi tesnobo. Če smo torej odraščali v okoliščinah, kjer so bili občutki sreče redki, nas kasneje v življenju naš notranji termostat sabotira samo zato, da obdržimo to naše lažno ravnovesje, položaj, ki nam je znan in v katerem se počutimo varno.

Dejstvo je, da ne glede na to, v kakšnih okoliščinah smo odrasli in koliko sreče in ljubezni smo izkusili, si kot odrasli ljudje podzavestno želimo ohranjati to, na kar smo navajeni. In ker podzavest uravnava vsaj 95 odstotkov vsega, kar mislimo in čutimo, se zavestno lahko še tako trudimo in trudimo zvišati 'temperaturo' na našem notranjem termostatu, pa nam to le stežka uspe. Razen seveda, če začnemo delati spremembe na podzavestni ravni!

Spreminjanje podzavestnih prepričanj je nujno, če želimo začeti uresničevati svoje sanje in cilje!

Kako se pa tebi zdi? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...