ŠKODLJIVE SESTAVINE V KONVENCIONALNI KOZMETIKI
- PARABENI so endokrini disruptorji in ovirajo normalno delovanje endokrinih žlez. Uporabljajo se kot konzervansi v šamponih, regeneratorjih, izdelkih za oblikovanje las, ličilih, kremah, losjonih, sredstvih za sončenje in deodorantih. Povzročajo kontaktni dermatitis, alergije al preveliko občutljivost kože. Prav tako vplivajo na reproduktivni sistem in povzročajo raka na dojki. Primeri parabenov so: methylparaben, propyilparaben, isoparaben, butylparaben… Kratico PEG uporabljajo za pospeševalce vpijanja in je kot ime paraben le del besedne zveze. Pospeševalci vpijanja so kritični, ker omogočajo hitro absorbcijo škodljivih sestavin iz kozmetičnih izdelkov, hkrati pa ostane naša kože ves dan bolj propustna za vse toksične dejavnike iz okolja (pralna sredstva, čistilo za čevlje, smog…).
- FTALATI, ki se skrivajo pod imenom perfumes ali fragrances. Te sestavine omogočajo izdelku dolgotrajno obstojnost. Naprimer vaš parfum ali šminka imata lahko z njihovo pomočjo tudi 5 let po odprtju še vedno enak vonj in teksturo, ovojnina pa lahko ohranja svojo prožnost. Ftalati poškodujejo reproduktivni sistem, jetra in ledvica.
- PREMOGOV KATRAN označujejo s prepono AMIN. Ciklični amini so prisotni v barvah za lase in so dokazano mutageni, ki spreminjajo DNA (genetski zapis), povzročajo raka na mehurju, Non – Hodgkinov limfom in multipli mielom. Amine v barvah za lase spremljajo napisi kot so naravna nega las, ker se cenim… Primera sta phenylendiamine in toluylene diamine.
- HIDROGEN PEROKSID lase posvetli, uniči lasne pigmente in s tem večji del lasne strukture. Če ga imamo predolgo časa na laseh nam le ti odpadejo.
- FORMALDEHID povzroča kontaktni dermatitis in je živčni strup.
- AMONJAK odpre zunanjo plas las in jih poškoduje. Pozor! Na barvah za lase s pripisom brez amonjaka je še bolj toksična sestavina, le da nima tako neprijetnega vonja kot amonjak.
- AZO BARVILA (oštevilčena od Cl 11680 do Cl 40215). Proizvedejo jih iz karcerogenih sestavin in sicer aromatičnih aminov.
IDEOLOGIJA SUPERIORNOSTI SINTETIČNIH UČINKOVIN
Predvidevam, da se je ideologija o dobrobitnosti kemičnih učinkovin na telo razširila s pomankanjem razumevanja, da vse kar damo na kožo, prodre v krvni obtok, ki raznese sestavine po celem telesu. Zdravniki še vedno trdijo, da kozmetični izdelki ne prodirajo v krvotok in organe. Ko jih povprašaš po nikotinskih, morfinskih in hormonskih obližih se pogovor hitro konča. O tej zadevi se naj posvetujemo s farmacevti. Skupaj s pozunanjenjem koncepta lepote in povečano vero v sodobno znanost je na zahodu postala kozmetika uničujoč faktor tako za telo kot za okolje. Naravno zeliščarstvo je postala drugorazredna in nezanesljiva dejavnost v primerjavi z dovršeno tehnologijo. Želeli smo ustvariti Franknsteina in idejno smo ga. Prepričali so nas da mrtve kemične sestavine poživijo in negujejo našo kožo. Še več, če se bomo dovoj dolgo negovali z izjemno dragimi preparati bomo še posebej mladostni in lepi. Živimo v prepričanju, da so rastlinski izvečki »fajn«, če gre za prave težave pa je treba posežti po učinkovitih kemičnih pripravkih tako pri negi kot zdravju. Bistvena je le fasada. Zdravi se simptome – zunanje znake, izvor problema pa ni pomemben, kaj šele znan. Si predstavljate, da bi enako delali s svojim avtom? Ko bi zagorela naprimer lučka za olje, bi lučko premazali ali pa izpulili. Vsi se strinjamo, da je to največja neumnost, do svojega telesa pa še vedno ohranjamo zastarel pristop.
TRADICIONALNI PRISTOP VZHODNE KULTURE
Pa poglejmo tradicionalni vzhodnjaški pristop do telesa. Ko gremo k ayurvedskemu zdravniku nas bo obravnaval celostno. Najprej nam bo pretpisal dijeto, rastliske zdravilne učinkovine v obliki tablet in masaže z hladnostiskanim rastlinskim oljem in zelišči. Znano je, da se na kožo nanešeno sezamovo olje vpije do organov in kosti v pičlih 6 minutah. Na ta način ayurveda mazili in hrani organe in jih s pomočjo zelišč tudi razstruplja. Po masaži se stuširamo, speremo strupe, koža pa je posledično zelo dobro nahranjena. S takim tretmajem negujemo in zdravimo celo telo, lepa koža celega telesa in lasišča pa je le posledica celostnega pristopa do zdravja. Ta sistem resnično upošteva kožo kot organ in ne le kot mehansko bariero med notranjostjo in zunanjostjo telesa.
Na tem primeru vidimo, da je naravna certificirana kozmetika pravzaprav zdravilni tretma, ki neguje telo od znotraj in zunaj. Da se je vredno potruditi in izbrati naravne negovalne kozmetične izdelke, vam bo kaj hitro potrdila praktična izkušnja.
MODERNO ZELIŠČARSTVO
Osnova vseh naravnih ekoloških krem, mazil in losjonov je hladno stiskano rastlinsko olje, ki mu dodajo aktivne rastlinske učinkovine. V tem primeru je v prednosti moderna zeliščarska tehnologija pred domačo ustvarjalno kozmetično kuhinjo, saj ima prva dostop do zelo kvalitetnih rastlinskih izvlečkov s specifičnim delovanjem. Moderni tehnološki postopki omogočajo sterilno pakiranje v okolju prijazne embalaže, kar poveča rok obstojnosti naravnega kozmetičnega izdelka. Moderno zeliščarstvo je napredovalo do te mere, da so odkrili tudi rastliske konzervanse, rastlinski alkohol, ki je denaturiran le z eteričnimi olji, učinkovite anti age rastlinske komplekse in še bi lahko naštevali.
TRADICIONALNE NARAVNE CERTIFICIRANE BLAGOVNE ZNAMKE Z VEČDESETLENO IZKUŠNJO
Presenetljivo lahko ugotovite, da je najbolj kvalitetna in izkušena nemška naravna kozmetična tradicija. Te zasluge bi lahko kaj hitro zmotno pripisali Francozom. Nemci so zelo dobri ekologi in zeliščarji (Dr. Vogel, Rudolf Steiner, Sv. Hildegarda). Zdravje je za njih pomembnejše od izgleda. Naj naštejem nekaj tradicionalnih vodilnih kakovostnih blagovnih znamk s tradicijo in preizkušenimi recepturami: Logona, Sante, Weleda, Lavera, Dr. Hauschka, Fitne, Martina Gebhart.
Mirjam Mihelčič Korez, univ. dipl. biologinja, projekt »Biti Ženska« v okviru Živa Centra za nego telesa, odnosov in okolja. 041 404 773, info@zivacenter.si, www.bitizenska.org, www.zivacenter.si