Bodieko, eko portal

Kako lahko postanete vitalni na naraven način?

piše: Igor Gregorc
24. oktober 2010    416 ogledov

Či kung je več kot 3.000 let stara znanost, kako razviti in uporabljati či (življenjsko energijo) v telesu. V starodavni Kitajski so taoistični in budistični menihi raziskovali in razvijali veščine krepitve zdravja, doseganja dolgoživosti in duhovnega razvoja.

Danes vse te veščine poznamo pod imenom či kung, kar v prevodu pomeni delo z notranjo energijo. Či kung nas uči, kako skupaj v harmoniji uporabljati, telo, um in duha, da odpravimo energijske blokade in uravnotežimo jin in jang energije v telesu. Z vadbo či kunga in tai čija, ki je zahtevnejša, gibalna različica či kunga, povrnemo ravnotežje in dosežemo stanje dobrega počutja in zdravje. Bolezni se praviloma začnejo na jin energijskem nivoju, ki je povezan z našo duševnostjo in umom. Pomembno je, da se zavedamo dejavnikov, ki nam povzročajo blokade čija.

Dejavniki, ki blokirajo življensko energijo

ČUSTVA – neuravnotežena in negativna čustva so eden od največjih vzrokov za energijske blokade v telesu. V kitajski medicini je znano, da strah poškoduje ledvice, jeza jetra, žalost pljuča. Preveč razmišljanja in mentalnega dela poškoduje želodec in trebušno slinavko. Izogibajmo se negativnih in ekstremnih čustvenih stanj. Vadba či kunga nas uravnoteži in sprošča.

PREHRANA – vsak dan potrebujemo hrano, nezdravo prehranjevanje pahne naše telo v neravnotežje. Poskušajte jesti hrano, ki je naravnega izvora in je zrasla v vašem okolju. Ker je hrana tudi izvor čija, boste prejeli optimalno energijo, ki jo potrebujete za življenje v tem okolju.

SPREMEMBE VREMENA IN LETNIH ČASIH – spremembe vremena in letnih časov vplivajo na energijo v našem telesu. Če se nismo prilagodili spremembam vremena in letnih časov, čutimo:

  • ko prihaja pomlad, težave z jetri;
  • ko prihaja poletje, težave s srcem;
  • ko prihaja jesen, težave s pljuči;
  • ko prihaja zima, težave z ledvicami.

Če vadimo či kung, samodejno prilagodimo svojo energijo spremembam vremena in letnih časov.

VPLIV OKOLJA – okolje, v katerem živimo, je zelo pomembno za naše zdravje. Sem spadata vpliv onesnaženja in feng šuj (znanost o energijah, ki nas obdajajo), ki imata velik vpliv na naše ravnotežje energij v telesu. Veliko lahko vplivamo s tem, ko spremenimo razpored predmetov v prostoru, v katerem živimo, ali delamo po načelih feng šuja. Z vadbo či kunga okrepimo svoje elektromagnetno in energijsko polje ter tako vplivamo na prostor okoli nas.

NAPAČNO JEMANJE ZDRAVIL – redno jemanje zdravil veliko ljudem pomaga vzdrževati zdravje, hkrati pa je treba biti pazljiv pri njihovi uporabi. Stranski učinki nekaterih zdravil ob dolgotrajnem jemanju so lahko zelo negativni, še zlasti pri nestrokovni in nepravilni uporabi. Zdravila moramo jemati pazljivo in samo takrat, ko je to zares potrebno in ko jih predpišejo strokovnjaki.

POŠKODBE – vse fizične poškodbe ustvarjajo blokade energije či v telesu: vreznine, zvini, izpahi, natrgane mišice in zlomi. Izogibamo se tovrstnim poškodbam in z redno vadbo či kunga čim bolj odpravimo njihove posledice.

Tai či či kung shibashi

Tai či či kung shibashi oziroma tai či či kung osemnajstih slik je zvrst či kunga, sorodna tai čiju. Je preprost, varen in učinkovit sistem či kunga, ki odpravlja energijske blokade, krepi zdravje in omogoča dolgoživost.

Osemnajst slik ali položajev, ki sestavlja to zvrst či kunga, je povzetih iz tai čija. Razvil ga je mojster in zdravilec kitajske tradicionalne medicine Lin Hou Sheng z namenom, da bi naučil svoje paciente preprostih fizično nenapornih vaj, ki bi jim pomagale k hitrejši ozdravitvi in vzdrževanju zdravja. Značilno za to vrsto vaj je, da se v nasprotju s tai čijem izvajajo na mestu, v več ponovitvah po natančno določenem vrstnem redu.

Zato se je tai či či kung shibashi preprosto naučiti in je zelo učinkovit za vzdrževanje zdravja ter za zdravljenje lažjih obolenj. Zaradi preprostosti in učinkovitosti se je v zadnjem času zelo razširil na Kitajskem, v južni Aziji, Ameriki, Evropi, Japonski in Avstraliji kot zvrst sprostilno meditativne energijske vadbe. Vaj se lahko vsak nauči in že po enem mesecu redne vadbe običajno začutimo pozitivne učinke na počutje in zdravje. Izvajanje posameznih vaj ima še posebej blagodejne učinke na kronično preutrujenost, telesno šibkost, živčnost, težave s hrbtom, obolenja ledvic, visok krvni pritisk itd.

Vir: Bodi Eko
Deli svoje izkušnje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...