Mojca Koprivnikar

Starševstvo: Ni dovolj samo želja, je poslanstvo

11. maj 2015    255 ogledov

Starševstvo je poslanstvo. Zato bi si vsak, ki v sebi čuti, da bo nekoč postal starš, četudi je še samski, moral prizadevati za osebnostno in duhovno rast. Z razlogom, da za otroka ustvarja polje, v katerem bo dobil prostor pod soncem, kjer bo sprejet in kjer razvoj ne bo obremenjen s pričakovanji, bremeni in željami staršev, ampak da se razvija, raste in postaja tisto, zaradi česar je bil poslan na Zemljo. 

Tako tudi v večini vrtcev in naprej v šolah otroci ne prejmejo orodij za upravljanje življenja. Pa tudi če pogledamo realno, starši otroka še vedno raje vpišejo na gimnastiko, angleščino ali drugo dejavnost, ki je sicer koristna za njegov kognitivno-motorični razvoj (možganov), pozabljajo pa na samo esenco življenja – ponuditi otroku nekaj za življenje (za razvoj čustvenih, socialnih veščin). Večina staršev pozabljate, da sta svet in okolje, v katerem živimo, vse bolj zahtevna in tempo vse hitrejši. Sami pri sebi vidite, kako ste pod stresom in od časa do časa izgubljeni, nemočni. Zakaj bi bilo z otroki kaj drugače? Otroci še ne znajo tožiti tako kot odrasli (hvala bogu!), zato jih je lažje utišati kot pa jim prisluhniti in narediti potrebne spremembe. 

Slišim grozne zgodbe, da se otrok v osnovni šoli ne zna sam obrisati, ko gre na veliko potrebo, da starši še v višjih razredih opravijo osnovne stvari namesto njih. Ne vem, ali se dovolj močno zavedamo posledic takšnega ravnanja. Tako ustvarjate otroka, ki bo odvisen, otroka, ki mu je odvzeta moč. In takšen otrok ima v odrasli dobi veliko psihičnih težav, vendar te niso samo njegove, ampak so predvsem težave staršev in naprej težave družbe. 

Torej, starševstvo je poslanstvo. Da bi otroku ponudili kakovostno okolje za razvoj in vzgojo, ni dovolj samo želja po tem, da bi postali starši. Kot sem že omenila, se priprava začne že veliko pred samo nosečnostjo in rojstvom. Ne glede na to, ali ste s partnerjem, s katerim načrtujeta družino, ali še samski. In ta priprava je, da sledite sebi in svojim hrepenenjem, in da bi to lahko počeli, je včasih treba prestopiti veliko ovir, preseči veliko omejitev in blokad ter razrešiti veliko negativnih čustev in misli. Preprost test, kje v tej zgodbi ste, je vprašanje: Ali ste srečni? Odgovor je lahko samo da ali samo ne in seveda pridejo obdobja, ko je enkrat odgovor da, drugič ne, in takrat si prizadevate za rast. Vendar pa globoko v sebi veste, ali občutite radost ali ne. Vaše počutje v partnerskem odnosu ali zunaj njega je merilo, koliko ste naredili na sebi in katere odnose bo treba še očistiti negativnih gmot energije …

In test še naprej: Ali krivite svojega otroka, da se slabo počutite, da vam je težko? Ste jezni nanj? Je odnos med vama občasno intenziven in neznosen? Ali v določenih trenutkih na površje priplavajo negativna čustva, ki jih sproži otrok? Če ste odgovorili pritrdilno, je to znak, da niste podelali vzorcev iz svojega otroštva, in otrok s tem nima kaj veliko opraviti. Treba se bo posvetiti osebnostni in duhovni rasti ... 

A kot sem že velikokrat napisala – popolnega starša in družine ni in vsi delamo napake. Posledično seveda tudi ni popolnega otroštva in vsako otroštvo je delno travmatično. Vendar pa je ogromna razlika, ali svojo jezo (na otroka, nase, na partnerja …) preložite naprej (in naprej preložite že s tem, ko čustva ignorirate ali drugega okrivite zanje), vi pa niste nič krivi, ali pa prepoznate, da gre za vzorec, in v tistem trenutku, ko ga prepoznate, sprejmete, vidite, da je to vaša jeza, s katero otrok (ali kdorkoli drug) nima veliko skupnega. V tem je razlika – v prelaganju svojega tovora na druge ali sprejetju le-tega in raztovarjanju na primeren, konstruktiven način.

In kaj je konstruktiven način?

Za vas: vse vrste terapije, ki vam pomagajo, delavnice, meditacije, branje knjig, morda dober prijatelj. Predvsem, da najdete način, kako podpreti sebe in posledično otroka. 

Za otroka: delavnice življenjskih veščin, meditacije, joga za otroke, kreativne delavnice … Poleg vseh glasbenih, angleških in športnih uric …


Za oba skupaj: delavnice za starše in otroke, skupne meditacije, povezovalno starševstvo, življenjske veščine, ki jih trenirata skupaj tudi doma … Kakovosten čas, ki ga preživita skupaj (ne v nakupovalnem centru, ampak v naravi, zunaj) …

Vir: www.starsiotroci.wix.com/starsiotroci
Kako se pa tebi zdi? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...