Pozimi (dokler se sneg ne začne topiti) so pogoji zaradi vetra in nizkih temperatur hladni in suhi. Te kvalitete se povezujejo z elementom zraka oz. biološke energije vata. V nas se zrcalijo vsi elementi narave (voda, zrak, zemlja, ogenj in prostor), ki se v telesu združujejo v tri biološke energije – poleg vate še pitta in kapha. Da bi bili zdravi, morajo vse te tri energije v nas delovati skladno. Ajurveda jih uravnoveša z mantro: Nasprotja se izravnajo. Prav s tem znanjem pa lahko tudi sami poskrbimo za to, da se bomo pozimi dobro počutili in da nam mraz ne bo prišel do živega.
Kako torej ohranjati ravnovesje v zimskem času?
Nasprotne kvalitete hladni in suhi vati, biološki energiji, ki vlada temu času, imata predvsem toplota in maščoba. Z obojima se lahko borimo proti vplivom zime, tako da ju vnašamo v prehrano in svoj vsakdanjik.
Zimska prehrana:
Da preprečimo izsuševalne učinke zime, si lahko pomagamo z naravnimi proteini in maščobami v obliki tople, težke in mastne hrane, ki bo navlažila naše telo. Ključnega pomena je predvsem, da so zajtrki in večerje v tem času topli in da med obroki pijemo toplo vodo.
Pozimi se priporočajo sladki, kisli in slani okusi. Tudi večina začimb ima pozimi grelni učinek, ki kljubuje mrazu.
Izogibajmo se grenki in trpki hrani, saj na telo učinkuje hladno, ter prehrani, ki povzroča vetrove – vse našteto povečuje element zraka/vate.
Pozimi si lahko privoščimo nekoliko večje količine hrane, vendar toliko, kolikor lahko z lahkoto prebavimo. Več hrane telesu priskrbi toploto, ko je zunaj mrzlo.
Zimski vsakdanjik:
Vata je hladna, suha, lahka, neredna in spreminjajoča se. Da bi jo uravnovesili, moramo pozimi v življenje vnesti toploto in stabilnost:
1. Dan začnite s kozarcem tople (ne vroče!) vode z limono in medom.
2. Vsak dan telovadite. Joga s pozdravom soncu je recimo odlična izbira.
3. Redna masaža oz. samomasaža s sezamovim oljem bo nahranila vašo kožo in sprostila od mraza zakrčene mišice.
4. Aromo evkaliptusovega olja lahko uporabite za pomoč pri dihanju, ko vas napade prehlad.
5. Oblecite se toplo in v tople barve, kot so črna, rdeča, oranžna in temno modra.
6. Dnevno uporabljajte sprostilne tehnike, kot sta meditacija in pranajama. Povečana vata namreč lahko povzroči tudi nemir in tesnobnost.
7. Uživajte ingverjev čaj, ki vas bo pogrel in pomagal prebavi.
V zimskem času naj bo pri vsem, kar počnete, vaša mantra: Toplota, stabilnost in mir.