Blaž Kos

Seznam osebnih dosežkov

piše: Blaž Kos
15. december 2010    437 ogledov

Vsi ljudje se znajdemo v težkih časih in takrat potrebujemo čim boljšo moralno oporo. Vsak od nas potrebuje vsaj enega človeka, ki v nas verjame. Najboljše je, če smo to kar mi sami. Vendar v težkih časih pogosto vidimo kozarec napol prazen, namesto, da bi ga videli napol polnega. Težki in zahtevni časi nam lahko kaj hitro načnejo samozavest.

V takšnih trenutkih je nujno, da spremenimo perspektivo in pogledamo tisti drugi, polni del kozarca. Kot velikokrat omenim, naši možgani so nagnjeni k temu, da imajo raje negativne informacije, kar dokazujejo mediji. Vzrok naj bi bil povsem zgodovinski, saj smo bili v preteklosti tako bolj pazljivi na vse nevarnosti in je bila s tem večja verjetnost preživetja. Vendar ne živimo več v džungli.

Tako pogosto, sploh pa v težkih situacijah (nismo sprejeti na želeno fakulteto, izgubimo službo ipd.) pozabimo, kaj vse smo v preteklosti dosegli. Vidimo predvsem črne stvari in gremo v vojno sami s sabo. To je najslabše, kar lahko naredimo, saj s tem situacijo v kateri se nahajamo zgolj še poslabšamo. Razmislite, kako neracionalno je, da gremo v vojno sami s sabo?

V težkih situacijah potrebujemo ravno obratno. Še bolj moramo verjetni vase, v svoje spodobnosti in v svoje vrednost. Nujno je, da ozavestimo, da je težka situacija zgolj začasno stanje. Potem pa moramo ukrepati v smeri, da pridemo do situacije, kjer se želimo nahajati. Torej v težkih situacijah je nujno, da sami sebi nudimo čim boljšo podporo. Kakršne koli grobe energije do samega sebe, nas zgolj še bolj psihično poškodujejo.

Učinkovito orodje, kako lahko podpremo sebe, da ohranimo ustrezno samozavest poleg hvaležnosti je, da se prenehamo zanašati na naš spomin in negativne misli, ki iz spomina prinašajo zgolj informacije o tem, kako nam je kaj spodletelo. V neki reklami je bil moder slogan »pametni pišejo« in tudi v težkih situacijah je za ustrezen pozitiven notranji dialog nujno, da si zadeve zapišemo.

Kaj pa si zapišemo? Seveda nasprotno od tega, kar negativne misli delajo z našim spominom. Z našo zavestjo se moramo postaviti nad delovanje naših možganskih procesov. Zavestno se moramo podati ravno v nasprotno smer. To pomeni, da si zapišemo vse naše dosežke, ki smo jih dosegli v preteklosti. Čim več, čim bolj podrobno in temeljito.

Vsak od nas ima mnogo dosežkov, ki jih je dosegel v preteklosti, le pozabimo na njih. Lahko gremo v rano mladost, ko smo mogoče prvič začeli brati, smo bili najbolj komunikativni in smo imeli največ prijateljev, pa lahko nadaljujemo s šolo, kjer smo bili mogoče najboljši športniki, ali pa smo imeli najboljše učne dosežke. Potem so tukaj še vsa priznanja, ki smo jih osvojili, dobro dejanja in še bi lahko naštevali.

Zagotovo lahko najdemo tudi veliko oseb, ki so nas pohvalile, mogoče smo res dober prijatelj mnogim, darujemo v dobrodelne namene, prostovoljno pomagamo v kakšnem društvu, mogoče smo prenehali kaditi, ne onesnažujemo okolja kot drugi ipd. Vsak od nas ima veliko stvari, ki jih lahko imenujemo osebni dosežki, od najmanjših dosežkov pa do velikih premikov, ki smo jih naredili v našem življenju.

Seznam osebnih dosežkov pa ni koristen samo v težkih časih. Vedno, kadar se želimo počutiti boljše v lastni koži in vedno, kadar potrebujemo malo več samozavesti. Seznam osebnih dosežkov je izjemen mehanizem za tovrstne potrebe. Predstavljajte si, da imate nekje en A4 list papirja z vašimi dosežki. Kadar se počutite slabo, nesamozavestne ali imate dvome vase, se usedete in preberete list papirja. Vse skupaj vam ne vzame več kot nekaj minut, garantirano pa se boste po dejanju počutili mnogo boljše. Ne odlašajte in napišite seznam vaših osebnih dosežkov. Bodite ponosni nase!

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Nalagam...