Hiša Ayurveda, indijska tradicionalna medicina in masaže

Ajurveda - Znanost o življenju

17. april 2014    710 ogledov

Legenda o zapisu ajurvede

Pred petimi tisočletji, ko sedmeri modreci niso več mogli gledati človeškega trpljenja, so se podali k vznožju Himalaje, da bi prosili bogove za pomoč. Vrhovni bog Brahma, ki s svojimi štirimi glavami vidi vse vesolje, je v sto tisočih verzih zapisal ajurvedo, navodilo za življenje v soglasju s kozmičnimi zakoni, vedo o vzpostavljanju in ohranjevanju telesnega, duševnega in duhovnega zdravja.   

Ajurveda – znanost o življenju

Ajurveda s svojim holističnim pristopom človeštvo zdravi že celih 5000 let. Izvira iz Indije in je znana kot »Mati vsega zdravljenja«, saj se uspešno spopada z večino bolezni, tudi tistih, ki prevladujejo v našem času. Beseda »ajurveda« je namreč v sanskrtu kombinacija dveh besed: »ayur« in »veda«, kar dobesedno pomeni »znanost o življenju« (»ajur« pomeni življenje in »veda« pomeni znanost).

Človeško telo vsebuje vse elemente vesolja

Osnovni princip, kateremu ajurveda sledi je, da vesolje sestoji iz pet naravnih elementov: vode, ognja, zraka, zemlje in etra (prostora). Vse te elemente pa vsebuje tudi človeško telo. Ti  elementi se v nas oblikujejo v tri biološke energije (doše), ki jih imenujemo vata (združuje zrak in eter), pitta (združuje ogenj in vodo) in kapha (združuje vodo in zemljo). Vata, pitta in kapha so torej tri doše (biološke energije), ki so prisotne v vseh človeških bitjih. Vsak posameznik ima v sebi specifično konstitucijo teh treh energij oz. doš.

Način zdravljenja iste bolezni je pri dveh osebah lahko različen

Posebnost ajurvedskega zdravljenja je v tem, da najprej določi posameznikovo telesno konstitucijo in nato z upoštevanjem le-te sestavi primerno terapijo. Ker ima vsak posameznik sebi lastno telesno konstitucijo, je lahko način zdravljenja iste bolezni pri dveh osebah različen. Čeprav se ajurveda v veliki meri ukvarja prav z zdravljenjem, pa daje poglavitni poudarek na preventivo ter vzdrževanje zdravja in dobrega počutja. Slednje dosežemo z načinom prehranjevanja in življenjskim slogom, ki sta usklajena s posameznikovo specifično konstitucijo.

Rezultat neravnovesja doš oz. elementov je kopičenje strupov

Teorija, ki stoji za ajurvedsko metodo  zdravljenja pravi, da je vzrok bolezni neravnovesje v eni ali v več došah. Neravnovesje lahko povzroči več reči – od nepravilnega prehranjevanja do menjave letnih časov. Tudi stres v službi ali v družini lahko poruši harmonijo naših doš. Rezultat je kopičenje strupov, tako v telesu, kot v umu. Ko so ugotovljeni vzrokibolezni, lahko posameznik ukrepa po navodilih ajurvedskega zdravnika, očisti strupe iz telesa in ponovno vzpostavi ravnovesje. Ko je energija uravnovešena, se okrepi naravna odpornost telesa ter olajša okrevanje po bolezni.

Vsak človek si zasluži zdravje

Vsak si zasluži živeti zdravo življenje. V današnjem svetu je to, zaradi stresa in prekomerne obremenjenosti z delom, težka naloga; neravnovesje in pomanjkanje harmonije med telesom in umom pa pogosto vodi v bolezen. Ajurveda je ena od starodavnih modrosti, ki nam lahko pomagajo pri boljšem razumevanju naše povezanosti s kozmičnimi zakoni ter pri vzpostavljanju in ohranjevanju telesnega, duševnega in duhovnega zdravja.     

Deli svoje izkušnje! 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Teme:
Nalagam...