Res je, da nas sneg to zimo še ni posebej presenetil, smo pa hladne dneve in noči vseeno že lahko občutili.
Spremembe ozračja in razni virusi pa mnogim med nami, predvsem otrokom povzročajo prehlad, katerega prvi znaki so boleče žrelo, nahod, kihanje in suh kašelj. Kar lahko traja od 1 pa tudi do 3 tednov.
Suh kašelj je zlasti ponoči zelo dražeč, zato zdravila, ki ga blažijo, omogočijo, da se bolnik ne muči s kašljem in lahko mirno spi. To so zlasti zdravila s kodeinom in drugimi narkotičnimi snovmi, ki delujejo tudi uspavalno. Ker pri takšnih zdravilih lahko pride do zasvojenosti, jih je dovoljeno izdajati samo na zdravniški recept.
Dve letni sin je nekaj časa že tožil po podobnih simptomih. Najprej, da ga bolijo »usta«, sledilo je smrkanje in kihanje, nato pa vedno močnejši suh in dražeč kašelj. Najhujši kašelj je bil ponoči, ko se je zaradi kašljanja večkrat prebudil in moral piti, da je lahko ponovno zaspal.
Ker sem bolj »alternativne sorte« mati, sem želela izvedeti čim več v zvezi s prehladom, kašljanjem in kako na čim bolj naraven način pozdraviti svojega otroka, seveda pa tudi pomagati ostalim, ki se bojujejo s podobno težavo.
Našla sem nekaj čudovitih domačih receptov, ki so jih s včasih uporabljale že naše babice. Nekatere sem preizkusila tudi sama, saj res nisem želela poseči po »tradicionalnem sirupu, ki ga predpisujejo za izkašljevanje«.
V Sloveniji so brez recepta na voljo samo butamirat, nenarkotično zdravilo, ki blaži suh in dražeč kašelj. Spodbuja izkašljevanje, deluje proti bronhospazmu in pomirja bolečine v prsih. Iz prebavil se hitro absorbira, v telesu pa ostane razmeroma dolgo.
Sama sem raje izbrala doma pripravljen sirup iz črne redkve in medu, večkrat dnevno smo uživali domač med s propolisom in cvetnim prahom, pili veliko tekočine in zeliščnih čajev ter trpotčev sirup.
Kombinacija vsega je ublažila močan kašelj, ki se vidno zmanjšuje, presrečna pa sem, ker je ponoči spanec sina manjkrat moten zaradi kašlja.
KAŠELJ
Kašelj je naravna reakcija na draženje dihal, s katero iz pljuč čistimo čezmerno sluz. Če se bolnik duši in izkašljuje sluz, zaviranje kašlja ni zaželeno.
PRIPRAVKI IZ DOMAČE SHRAMBE
1. MED
Čudež narave!Pred spanjem umiri nočni kašelj: pol žličke za 2 – 5 letne otroke, 1 žličko za 6 – 9 let stare otroke in 2 žlički za starejše. Z medom ravnajte previdno, saj preveč sladkorja lahko povzroča povečano aktivnost otroka.
SIRUP ZA KAŠELJ
2. IZ SMREKOVIH VRŠIČKOV:
Naberemo mlade smrekove ali borove vršičke. V kozarec za vlaganje polagamo plast rjavega ali belega sladkorja, plast vršičkov, plast sladkorja itd. Zaključimo s sladkorjem. Zapremo s pokrovčkom in postavimo na sonce. Ko se sladkor nekoliko stopi, vsebino premešamo, da se sladkor ne sprime v trde kepe, ki se ne stopijo. Vsebina se skrči na 2/3, zato lahko naknadno dodamo še nekaj plasti sladkorja in vršičkov. Na soncu pustimo vsaj 1 mesec. Precedimo – ožamemo skozi krpo in shranimo v temne stekleničke in hranimo na hladnem v shrambi.
3. IZ VRŠIČKOV IN MEDA:
Še zdravilnejši pa je sirup z medom. Postopek je enak, vendar kozarcev ne postavimo na sonce, ker se med ne sme preveč segrevati, da se ohranijo vse zdravilne sestavine.
V kolikor ni dovolj sonca oz. toplote, si lahko pomagamo s pečico.
4. IZ TRPOTCA:
v kozarec izmenično nalagamo plast na drobne kose narezanega ozkolistnega trpotca in plast sladkorja. Po originalnem receptu bi morali kozarec za tri mesece zakopati v zemljo, saj naj bi bilo zelo pomembno, da je temno in da je čim bolj konstantna temperatura. Kozarce lahko zavijemo v časopisni papir in jih postavimo v klet za tri mesece. Nato sirup precedimo.
5. IZ PROPOLISA:
zmešamo:
30 kapljic propolisa
sok 1 limone
3 velike žlice medu