Kaj je capoeira
Capoeira je telesna aktivnost, ki združuje elemente plesa in borilne veščine. Opazovalec lahko igro dveh capoeiristov opiše kot ples ali borbo, odvisno od načina njune igre, hitrosti gibov, mehkobe gibanja, uporabe moči itn. Igra capoeire se danes izvaja v "rodi", to je krogu, ki ga s svojmi telesi tvorijo capoeiristi. Pomemben del rode je "bateria", ki je sestavljena iz različnih inštrumentov. Najpomembnejši inštrument je "berimbau", ki naznani začetek in konec rode, določa hitrost igre in ima pomemben simbolni pomen, povezan z zgodovino afro-brazilskega prebivalstva. Ostali inštrumenti, ki tvorijo baterio so "pandeiro", "atabaqui","agogo" in "reco-reco". Capoeiristi se pri igranju na inštrumente praviloma izmenjujejo, pojejo in ploskajo, znotraj kroga pa se odvija premišljena igra dveh capoeiristov.
Ne glede na hitrost ritma, smisel capoeire je, da se capoeirist znajde v prostoru, zna odgovoriti na soigralčeve gibe in da ga skuša spraviti iz ravnotežja. Bistvo capoeire ni v nasilnem vračanju ali blokiranju udarcev, temveč v spretnih umikih in premišljenih protinapadih. Cilj igre torej ni pretepsti nasprotnika ali ga poškodovati, temveč pokazati večjo občutljivost na soigralčeve gibe, se umikati njegovim udarcem, ga prelisičiti, izvajati lepe in natančne gibe ter imeti nadzor nad svojim telesom in prostorom, v katerem se igra izvaja. Želja capoeiristov je, da je igra vizualno lepa in učinkovita, kar pomeni, da so vsi izvedeni udarci in umiki premišljeni, namenski, natančni in učinkoviti ter da spravijo soigralca iz ravnotežja.
Pomembno je poudariti, da capoeira niso samo udarci in umiki, pretkana in zvita igra, akrobacije, igranje inštrumentov, ploskanje in petje. Vsak capoeirist naj bi poznal njeno zgodovino in filozofijo. Čeprav so polemike o nastanku in razvoju capoeire danes še odprte, večinsko razumevanje capoeire temelji na predpostavki, da se je ta razvila med afriškimi sužnji, ki so opravljali svojo tlako na plantažah v Braziliji. Capoeira je sužnjem predstavljala sredstvo za upor in boj za osvoboditev, na simbolni ravni pa je pomenila ohranjanje afriške tradicije in kulture. Danes se capoiera naglo širi povsod po svetu. Z redno vadbose naučimo samoobrambe, povečamo gibljivost telesa, pridobimo na telesni moči, izboljšamo koordinacijo v prostoru in razvijemo občutek za ritem.
Capoeira je primerna za mlajše in starejše, ženske in moške, bolj in maj razgibane, zato ste vabljeni vsi, ki vas zanima nekaj novega.