Čarobnost decembra in adventnega časa naj bi bil v tem, da nam omogoči stik s sabo, notranjo rast, umiritev in obnovo, saj se z zimskim solsticijem začne vračanje svetlobe.
Če ta čas izkoristimo na tak način, da se povezujemo s sabo, se umirimo in razmišljamo o svojih načrtih za prihodnost, nas to lahko močno podpre v novem letu. In zelo dragoceno je, če to zmoremo naučiti že otroke.
Zato smo v ta namen pripravili Adventni dnevnik – 24 izzivov za 24 adventnih dni, preko katerih se bodo otroci umirili, sprostili, si vzeli čas zase, za razmislek in za ustvarjanje. Na ta način bodo s pomočjo različnih dnevnih nalog:
- raziskovali sebe in svoj notranji svet,
- prišli v stik s sabo in svojimi željami,
- razvijali svojo kreativnost,
- izrazili sebe in svoja čustva,
- krepili svojo samopodobo,
- dobili osebna sporočila in odgovore, ki jim bodo pomagali skozi različne izzive,
- krepili empatijo in sočutje,
- sprostili stres in napetost.
Adventni dnevnik vsebuje 24 nalog, ki bodo otrokom popestrile 24 dni odštevanja do božiča. Vsebine zaobjemajo naslednja področja:
Ustvarjalna doživetja čarobnosti praznikov ki otrokom omogočajo globlje razumevanje sebe, svojih želja in potreb. Vsaka aktivnost je zasnovana tako, da spodbuja vpogled v sebe ter izražanje navzven, kar krepi samozavedanje, povezanost in razumevanje sebe.
Notranji stik s seboj, umiritev in čas sprostitve, namenjen razmisleku o preteklih izkušnjah, ki so naše bogastvo, ter sprejemanju prihajajočih izzivov z navdušenjem. Ta prostor samorefleksije pomaga otrokom razvijati pozitivno naravnanost in odpornost.
Gradnjo pomembnih vrednot, kot so ljubezen, srčnost, prijateljstvo in empatija, ki otroke spodbujajo, da razmišljajo o pomenu ter doprinosu le teh v njihovem vsakdanjem življenju.
Povezovanje z družino spodbuja medsebojno empatijo in krepi trdne odnose. Delitev dragocenih trenutkov povezuje družinske vezi in ustvarja nepozabne spomine.
Adventni dnevnik je zasnovan tako, da v spletni učilnici prejmete PDF datoteko, ki jo nato natisnete v barvah, nato pa ga otroci izpolnjujejo sami (ali z vašo podporo) s pomočjo navodil. Mlajši otroci bodo mogoče pri nekaterih nalogah potrebovali malo spodbude in dodatne razlage, starejši pa bodo dnevnik lahko izpolnjevali povsem samostojno.