Ustrežljivost je cenjena in iskana lastnost. Če smo pa preveč ustrežljivi, pa lahko škoduje nam in tudi našim odnosom.
Če o sebi nimate dobrega mnenja, se pogosto počutite izgubljene in negotove vase, potem ste zelo verjetno pripravljeni narediti marsikaj, da bi dobili od drugih potrditev in da bi dobili njihovo odobravanje. V prizadevanju, da bi dokazali svojo vrednost, ste se pripravljeni konstantno odrekati svojim željam, potrebam, namesto tega pa izpolnjujete želje ljudi okrog vas. Večkrat kot to počnete, bolj se oddaljujete od sebe in izgubljate občutek lastne vrednosti. Sčasoma postane vaš občutek lastne vrednosti odvisen od tega, koliko ste sposobni ugajati drugim.
In za to ste pripravljeni marsikaj narediti. Tako sklepanje kompromisov, prilagajanje, odrekanje sebi in svoji moči pa zahteva od vas, da potlačite svoje želje in potrebe, potlačite svoja čustva, in zanikate svoje vrednote. Dlje kot to počnete, bolj izgubljate občutek identitete, ne veste, kdo ste in kam greste, če vam tega ne povedo drugi. Iz takih odnosov ne boste prišli močnejši. Nasprotno. V takih odnosih boste izgubili sebe, svojo samozavest in še kaj.
Sindrom pretirane ustrežljivosti je pogosto povezan z odvisnostjo v odnosih in s tem, da ne znamo postavljati osebnih meja. Tega se lahko naučimo, a je proces, ki zahteva naše angažiranje.
V tej e-knjigi boste spoznali znake sindroma pretirane ustrežljivosti. Preberite jih in ugotovite, kako močno držijo ti vzorci mišljenja in vedenja tudi za vas. Hkrati boste spoznali, kakšno ceno plačujemo za pretirano ustrežljivost, na kaj vse vpliva.
Ko smo pretirano ustrežljivi, ti naši vzorci običajno delujejo na večih področjih našega življenja: v družinskih odnosih, med prijatelji, na delovnem mestu... in povzročajo nezadovoljstvo, konflikte, nerecipročnost, neenakovrednost, izkoriščanje itd.
Dokler smo pretirano ustrežljivi, ne moremo svobodno živeti avtentične/-ga sebe in svojega unikatnega poslanstva, ker nenehno pomagati uresničevati drugim njihove cilje. Poleg tega pa imamo stalno občutek, da nismo "dovolj" dobri, pametni, lepi, uspešni, vredni ljubezni itd. in se trudimo, da bi si zaslužili ljubezen in občutek, da smo ok, taki kot smo.
Paradoks pretirane ustrežljivosti pa je, da žrtvujemo sebe, ker si želimo s tem zagotoviti ljubezen druge osebe. A pri tem izgubimo sebe. Potem pa tej osebi nismo več zanimivi, ker praktično "izginemo". Izgubimo sebe in tudi odnos. Ali pa prenašamo razne zlorabe.
Zato, če pri sebi prepoznate pretirano ustrežljivost, je to vsekakor alarm, ki zahteva vašo pozornost. Na srečo obstaja pot, da zgradimo svojo integriteto, spet vzpostavimo stik s seboj in suvereno zastopamo sebe, izražamo in živimo pristne sebe, s tem pa smo sposobni graditi kvalitetne odnose, v katerih smo lahko resnično povezani, sočutni in intimni.
V kolikor bi vas zanimalo, kako vam lahko pomagam pri gradnji suverenosti, me lahko kontaktirate preko moje spletne strani in se dogovorite za kratek brezplačen pogovor, na katerem se lahko pogovoriva, kako vam lahko pomagam.
Z veseljem bi vas spoznala, Saška Klemenčič