TEJ dance, ples

INTERVJU TOMO TOLOLESKI / Revija Poletju v slovo

20. december 2015    582 ogledov

Tomo Tololeski nekdanji državni prvak v LA plesih, plesni pedagog, začetnik tej dance metode, specialni pedagog; po izobrazbi univ. prof. defektolog in ustanovitelj Zavoda za kvaliteto bivanja, ki te dni odpira svoja vrata; je oseba, ki s svojo umirjenostjo in proučujočim pogledom deluje malce zadržano. Prvi vtis pa se kaj hitro razblini v pogovoru in z njegovim prvim nasmehom. Pod umirjenim površjem se skriva vulkan pozitivne energije, ljubezni do življenja in pripravljenostjo pomagati ljudem v stiski.

 1 Kdo vas je navdušil, da ste vstopili v svet plesa in kaj vam ples pomeni?

 Za ples me je navdušila sestra, ko me je videla plesati na novoletni zabavi v kleti bloka, v katerem smo živeli. Tudi zame je bila tista izkušnja posebna. Prvič v življenju sem šel na plesišče in se začel gibati po glasbi, ki se je predvajala. Spomnim se tistega čarobnega občutka harmonije in povezanosti, ki presega razumsko in pričakovano…

 Ples je del mene in jaz sem del plesa. To sem spoznal pred nekaj leti. Bila so obdobja, ko sem se, vsaj razumsko, poslovil od plesa, a vedno je ples nekako prišel nazaj. Ples sedaj čutim kot darilo in poslanstvo. Ples je izraz Življenja samega. Zato je lahko tudi mistična izkušnja, po kateri dandanes hlepi marsikatero človeško bitje.   

 2 Bili ste predavatelj na akademiji za ples, kjer ste poučevali metodiko in didaktiko poučevanja plesa. Sledil je razvoj tej ples metode. Komu je namenjen tej ples? Kaj so njegove prednosti?

 Na akademiji za ples sem habilitiran kot predavatelj za področje didaktike in metodike poučevanja plesa. Želim si, da bi tudi na ta način podprli odlične, predane plesalce in plesne pedagoge pri njihovem predajanju plesnega znanja. Pri pedagoškem delu je potrebno ozavestiti psihologijo učenja: kako se učimo, kakšni tipi učencev obstajajo, kaj je motivacija, kako motivacija deluje ipd..

 Tej ples je metoda poučevanja plesa. 

 Ime pomeni trust – energy – joy / zaupanje – energija – radost. Ime izraža učinek plesa po tej metodi. 

 Metoda je namenjena vsem plesnim navdušencem. Trenutno je prisotna pri učenju družabnih plesov za pare in posameznike, uporablja se jo pri terapevtskem plesu na Pediatrični kliniki v Ljubljani, uporabili smo jo tudi na pripravah za državno prvenstvo, za plesalce športnih (latinsko ameriških plesov) plesov…

 S Tej metodo približamo ples ljudem na preprost, naraven, sproščujoč in učinkovit način. Če ji sledimo, se medtem, ko se učinkovito naučimo plesati družabne plese, tudi globoko sprostimo in povežemo s seboj ter partnerjem. Pozitivni učinki so torej hiter, učinkovit in naraven način učenja plesa ter hkrati globoka sprostitev…

 

3 Zaposleni ste v Pediatrični kliniki na oddelku Službe za otroško psihiatrijo, kjer se srečujete z najtežjimi primeri mladih bolnikov. Delo, ki zahteva ogromno energije in psihične stabilnosti. Kako vzdržujete »psihično kondicijo?«

 

Na kratko povedano z zavedanjem in s pravo mero vsega… Zavedanje je tako kot telesne funkcije, razmišljanje in čustvovanje dejstvo, ki pa ga morda še vedno premalo poznamo. Ja, bere se nenavadno, ampak je res. Zavedanja ne moremo misliti, lahko se ga samo zavedamo, tukaj in zdaj. Zavedanje ustvarja potrebno kritično distanco, ki nam pomaga, da se ne izgubimo v svetu »fenomenov«. Da se ne izgubimo v vsaki naši misli, občutku, čutni senzaciji ipd.. Izkušanje fenomonev postane takrat lahkotnejše in pogosto prav čarobmo prijetno.

 

4 V današnjem času je stres med glavnimi dejavniki za nastanek številnih bolezni in številnih med osebnih konfliktov. Kje po vašem mnenju so vzroki za nastanek stresa?

 

Če ta podatek drži, potem je skrajni čas, da to popravimo. 

 

Korenina stresa je vsekakor neznanje o samem sebi ali z drugimi besedami, napačna identifikacija. Ljudje smo pogosto izgubljeni v virtualnem svetu, ki mu pravimo mentalni del, psihični del, um ipd.. Brez, že zgoraj omenjene kritične distance, brezpogojno verjamemo praktično vsaki misli in nato čustvu, ki se pojavi. To je lahko zelo strašljiv svet, poln stresa in tudi trpljenja. Tako kot krepimo fizično telo in intelekt, bi se bilo dobro posvečati krepitvi zavedanja. Zavedanja se seveda ne da okrepiti, ker je že samo po sebi popolno, lahko pa se postopoma izurimo v uporabi samega zavedanja. Na koncu te poti pa se pojavi mistično vprašanje oziroma odgovor: "Kdo sem jaz v relaciji z občutkom jaza in kdo sem jaz v relaciji z Zavedanjem samim?"…

 

Poenostavljeno povedano pa pomeni več zavedanja, manj stresa…

 

5 V prihodnjih dneh svoja vrata odpira Zavod za kvaliteto bivanja, katerega ustanovitelj ste. Kaj vas je navdihnilo za odprtje ZKBja? Kaj bo ponudil slovenski javnosti?

 

Kot že sporoča samo ime, se Zavod ustanavlja z namenom dvigovanja kvalitete bivanja širši javnosti. Navdihnila me je vizija o oblikovanju in ustvarjanju različnih projektov, ki bodo s pomočjo kulturnih, razvedrilnih, rekreacijskih, izobraževalnih, umetniških, terapevtskih, založniških, okoljevarstvenih, trajnostno razvojnih in drugih podobnih dejavnosti ponujala programe za učinkovito soočanje z izzivi današnjega časa. 

Sliši se lahko precej zagonetno in težko, a v resnici ni tako. Vse je kot na dlani in vsak posameznik lahko z lahkoto doseže notranji mir in izpolnitev. Ja, tisti del v nas, ki prav ta trenutek protestira in se ne strinja s prejšnjo trditvijo, je vztrajni saboter, ki povzroča najrazličnejše stiske v življenju. Resnici na ljubo je hkrati tudi tisti, ki nas počasi in vztrajno usmerja k soočanju s samim seboj in nam na koncu omogoči povsem preprost in jasen pogled nase oziroma na življenje. Saboter takrat ni več "problematičen" del naše identifikacije, ampak čudovit, učinkovit, zabaven in lahkoten pomočnik v vsakdanjem življenju.

Sam bom seveda kot medij pri svojem delu uporabljal predvsem ples. Hkrati pa želim ponuditi možnost sodelovanja tudi različnim organizacijam, skupinam in posameznikom, ki s svojimi programi in dejavnostmi prispevajo k dvigovanju kvalitete bivanja. 

 

 

 

 

 

6 Čemu bi se najlažje odrekli in brez česa si ne predstavljate svojega življenja?

 

Vprašanje je zelo simpatično, po drugi strani pa tudi zvito. Temu čemur bi se najlažje odrekel, bi se verjetno že, če bi bilo tako lahko… Bom povedal, kaj mi je ob tem vprašanju najprej prišlo na misel. Odrekel bi se vsem napačnim identifikacijam, obsesivnim in kompulzivnim mislim ter ujetosti v razna avtomatična prepričanja in vedenja. 

 

Svojega življenja si ne predstavljam brez zaupanja življenju.

 

Kaj pa ti praviš? 0
  Bodi prvi in podaj svoj komentar ter prejmi 3 žarke!
Teme:
Nalagam...