Poprova meta , ki naj bi bila križanec med klasasto in vodno meto, je več kot samo začimba. Njena uporaba je vidna že v 9. stoletju, v 17. stoletju pa jo je švedski biolog Carolus Linnaeus tudi popisal. Danes je zaradi svojih učinkovin znana praktično po celem svetu in se uporablja na številnih področjih. Vidnejša je uporaba v zdravilne namene, pojavlja pa se tudi v kozmetičnih preparatih ter v živilski industriji.
Metinih učinkovin se najpogosteje poslužujemo preko metinega čaja ter eteričnega olja mete. Metin čaj ima prijeten vonj in okus, vse pogosteje pa se uporablja tudi namesto protibolečinskih preparatov. Eterično olje mete se uporablja pri masažah, v savni in kopelih (aromaterapevtska raba). Zaradi vsebnosti mentola pa lahko razredčeno eterično olje mete uporabljamo tudi pri inhalacijah ter za lajšanje pljučnih težav –vnetje(zunanja uporaba).
Učinki poprove mete
Učinki uporabe mete so:
- Lajšanje prebavnih motenj in urejanje prebave
- Lajša težave povezane z vetrovi in preprečuje vetrove
- Spodbuja tek
- Lajša vzroke prehlada in gripe
- Pospeši potenje
- Izboljša absorpcijo kalcija
- Lajša anksioznost
- Pomirja želodec in slabost
- Lajša bolečine v grlu in dihanje
- Spodbuja izločanje prebavnih sokov
- Spodbuja izločanje žolča
- Pomirja razdraženo črevesje in krče
- Pomirja živce
- Bistri um in krepi osredotočenost (fokus), itd.
Zaradi njene vsestranskosti lahko meto uporabljamo pri pripravi slaščic, sadnjih solat, toplih in hladnih zelenjavnih solat, pri pripravi džema in metinega sirupa.
Njene učinkovine lahko koristimo celo leto, če jo posadimo v lončke in ji zagotovimo primerno vlago ter svetlobo.